Z Blondynką na językach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:38
Odkryłam coś bardzo niezwykłego! – mówi o swojej metodzie nauki języków obcych Beata Pawlikowska, pisarka, podróżniczka i dziennikarka.
Audio

Lata spędzone na poznawaniu nowych kontynentów, kultur, społeczności i zwyczajów pozwoliły Beacie Pawlikowskiej nie tylko nabrać zdrowego dystansu do świata, ale również zrozumieć, że to, co powszechnie uznawane za poprawne, nie zawsze takim jest. Doskonałym tego przykładem jest żmudna nauka języków obcych z podręczników. Zdaniem gościa Czwórki powtarzanie gramatyki i uczenie się na pamięć teorii ma niewiele wspólnego z efektywną nauką.

- Chodzi o to, że wcale nie trzeba znać nazw wszystkich czasów, nie trzeba wiedzieć, co to jest podmiot i orzeczenie, ani czym się różni przymiotnik od przysłówka. Ja to wszystko wiem, tyle że to wcale nie jest potrzebne, żeby się nauczyć języka obcego i żeby w tym języku poprawnie mówić – wyjaśnia Beata Pawlikowska.

Nowatorski pomysł, poparty doświadczeniem i mamy serię książek "Blondynka na językach". Jak można się domyślić, nie ma tu gramatyki, a pisarka stawia raczej na naszą pamięć i skojarzenia. - Trzeba wiedzieć, jak zestawiać ze sobą słowa, żeby powstało zdanie. Liczy się refleks i odwaga, żeby powiedzieć na głos to, co się pomyślało - zauważa.

W myślach i po cichu nikt się jeszcze nie nauczył mówić – wyjaśnia Beata Pawlikowska, po czym dodaje, że dlatego tak ważna jest dołączona do książki płyta. Metoda polega na tym, by tak długo powtarzać zestaw kilkudziesięciu zdań, aż mówienie zacznie nam przychodzić instynktownie, niemalże naturalnie.

A jak podróżniczka wyobraża sobie wykorzystywanie w praktyce zdobytej w ten sposób wiedzy, jak wyglądało opracowywanie materiałów i czy można w ten sposób nauczyć się każdego języka, dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Pod Lupą". Dźwięk znajdziecie w ramce po prawej stronie.

KaW

Zobacz więcej na temat: języki obce kawa KSIĄŻKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Australii można się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 18:20
O pięknie Australii i niewyjaśnionej więzi z Aborygenami opowiadał w Czwórce Marek Tomalik – podróżnik, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód fotografa według Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 16:56
Chris Niedenthal swoje pierwsze zdjęcie zrobił w wieku 11 lat. Od tamtego czasu z aparatem fotograficznym praktycznie się nie rozstaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka "Last minute"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 10:58
- Chodzi mi o to, żeby kobiety, które wyjeżdżają do Tunezji nie szukały potwierdzenia swojej wartości w oczach tych facetów, tylko żeby miały to poczucie same, patrząc w lustro – mówi pisarka Sylwia Kubryńska w nawiązaniu do historii opisanej w swojej najnowszej książce "Last minute".
rozwiń zwiń