Urodziny Kim Ir Sena - będzie trzecia wojna światowa?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 19:17
15 kwietnia to wyjątkowy dzień w Korei Północnej. To tam bowiem bardzo uroczyście obchodzona jest 101. rocznica urodzin założyciela komunistycznego państwa, Kim Ir Sena. Tymczasem od kilku dni już świat z niepokojem słucha zapowiedzi aktualnego przywódcy tego kraju, Kim Dzong Una o ewentualnym użyciu broni rakietowej.
Audio
  • Prof. Bogdan Góralczyk o sytuacji w Korei Północnej (4 do 4/Czwórka)
Kim Dzong Un wraz z żoną Ri Sol-ju
Kim Dzong Un wraz z żoną Ri Sol-juFoto: PAP/Photoshot

Cały świat od kilku tygodni spogląda na Koreę Północną z niepokojem. Z tego kraju płyną w świat doniesienia o groźbie wybuchu międzynarodowego konfliktu. – Nie wierzę w wielką wojnę, zapowiadaną od dłuższego czasu – mówi w Czwórce prof. Bogdan Góralczyk z centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. – W ostatnich dniach bowiem doszło do niebywałej konsolidacji świata zewnętrznego, m.in. do dialogu chińsko-amerykańskiego na najwyższym szczeblu.

Zdaniem eksperta kolejnym wydarzeniem bez precedensu jest trzydniowa wizyta w Seulu, a nawet na linii demarkacyjnej, aktualnego sekretarza generalnego NATO, Andersa Fogha Rasmussena. – W ubiegłym tygodniu przywódca Rosji, prezydent Putin w niebywale ostrych słowach powiedział, że rozbuchanie wojny byłoby gorsze niż Czarnobyl, czy Hiroszima – tłumaczy prof. Góralczyk. – Prezydent USA rozmawiał także na ten temat z sekretarzem generalnym ONZ, Ban Ki Munem, który, przypomnijmy, jest Koreańczykiem.

Zdaniem gościa Czwórki, przywódcy koreańscy to nie pozbawieni logiki szaleńcy nuklearni, ale "zimni gracze", a "zagrywka nowego przywódcy tego kraju jest absolutnie pokerowa".

Dowiedz się więcej, m.in. o tym, dlaczego fakt, że Kim Dzong Un ma zalednie 30 lat jest ogromnym problemem w sprawowaniu przez niego stanowiska, a także, czy gdyby Korea Północna rzeczywiście zdecydowała się wystrzelić pocisk rakietowy, rzeczywiście na jego pokładzie znajdowałby się ładunek jądrowy, słuchając nagrania rozmowy z prof. Bogdanem Góralczykiem.

Czytaj także

Korea Północna: pogrzeb Kim Dzong Ila

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 06:01
W stolicy Korei Północnej - Phenianie - odbyła się ceremonia pogrzebowa Kim Dzong Ila. Dyktator zmarł 17 grudnia na zawał serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Byłam w Korei Północnej. Zakupy robiliśmy w dobrze zaopatrzonym... bunkrze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 23:08
Nieliczni cudzoziemcy, którzy mieli szanse na dotarcie do Korei Północnej, wracają pełni wrażeń. Najczęściej jednak nie są to relacje zachwyconych turystów, którzy marzą o powrocie w to miejsce.
rozwiń zwiń