X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz więcej Polaków w "podklasie społecznej"?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:00
Bieda, bezrobocie, społeczna izolacja: już 10 proc. Polaków zasiliło szeregi tzw. podklasy. Ta grupa będzie rosnąć?
Audio
  • Dr Magdalena Gawin i Łukasz Pawłowski o podziale klasowym w Polsce (4 do 4/Czwórka)
  • Podział klasowy w Polsce - czy można go zmienić? (4 do 4/Czwórka)
Dr Magdalena Gawin i Łukasz Pawłowski w Czwórce
Dr Magdalena Gawin i Łukasz Pawłowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Dr
Dr Magdalena Gawin i Łukasz Pawłowski/fot. W.Kusiński

Klasy społeczne to wielkie zbiorowości ludzi, których wspólną cechą jest zajmowanie podobnej pozycji rynkowej, czyli ludzi o podobnych zawodach, kwalifikacjach i stosunku do własności środków produkcji.

- Dopóki będzie istniał rynek pracy, a w kapitalistycznym systemie on musi istnieć, dopóty będziemy mieli podział na klasy w społeczeństwie – mówi Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk .

Choć teoretycznie wszyscy mamy te same możliwości i startujemy w tym samym życiowym "wyścigu", z czasem ludzie zaczynają się dzielić na grupy. Na ile ważne, w świetle tego, kim będziemy jako dorośli ludzie, jest to, kogo znali nasi rodzice, jakie mają wykształcenie?

– To, do której klasy społecnej będziemy przynależeć, to z pewnością kwestia cech osobowości – mówi Łukasz Pawłowski z tygodnika "Kultura Liberalna" . – Ale nie tylko. Liczą się też uwarunkowania strukturalne, systemowe, ekonomiczne, polityczne i rasowe, czyli pochodzenie etniczne, a także płeć.

Przez wiele lat podział klasowy społeczeństwa polskiego był prosty: istniała elita finansowa, inteligencja, klasa średnia i niższa. – Po roku 1989 nastąpił szybki awans społeczny wielu grup ludzi, przy czym z czasem nowy ład okazał się bardzo niestabilny - tłumaczy dr Magdalena Gawin z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. – Społeczeństwo polskie dziś, w dobie światowego kryzysu ekonomicznego przypomina "garnek, którym się potrząsa". Brakuje nam stabilności, wszystko się bardzo szybko zmienia.

Teraz coraz bardziej widoczna jest także tzw. podklasa, czyli ludzie, których materialna bieda wyrzuciła poza tradycyjną strukturę społeczną.

Samotne matki, dawni robotnicy rolni, ludzie młodzi i słabo wykształceni – to oni są statystycznie najbardziej zagrożeni trafieniem do tzw. podklasy, do której zaliczyć można już co dziesiątego Polaka.

Czy możemy spodziewać się dużych zmian klasowych w Polsce, czy młodych Polaków interesuje awans klasowy? O tym dyskutowaliśmy w audycji "4 do 4". Zapraszamy do wysłuchania nagrań ze studia Czwórki.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzymając pieniądze w skarpecie stracisz na pewno

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 19:36
- Nowy rok to świetny moment, żeby zacząć uważniej myśleć o swoich pieniądzach. Szczególnie, że 2013 będzie prawdopodobnie trudny w gospodarce – mówił w Trójce ekspert finansowy Paweł Satalecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy osiągniesz niezależność finansową?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:10
Wbrew temu, co sądzi wielu młodych ludzi, niezależność finansowa wcale nie oznacza tylko tego, że z naszej pracy możemy się sami utrzymać, ani, że czasem uda nam się coś przyoszczędzić.
rozwiń zwiń