Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
Audio

Azerbejdżan to dla Polaków miejsce tajemnicze. O tym kraju wiemy mniej więcej tyle, że jest od lat permanentnie targany różnymi konfliktami. Tymczasem są tam bezpieczne oazy. Wszystko zależy od tego, dokąd chcemy się udać.
- Konflikty z Armenią wciąż się tam tlą, więc okolic tej granicy Azerbejdżanu lepiej unikać... chyba, że lubimy ten rodzaj turystyki - mówi gość Czwórki, Paweł Lickiewicz z portalu Eastbook.eu.

Stolicą Azerbejdżanu jest Baku. Niektórzy mówią nawet, że to… polskie miasto. A to dlatego, że wielu współtworzących je architektów było naszymi rodakami.  - Baku jest dużym miastem, ma ponad 2 mln mieszkańców - opowiada Lickiewicz. - Polecam obejrzenie szybów naftowych na Morzu Kaspijskim z miejskiej promenady. Pierwszorzędny widok!

Niezwykła w Azerbejdżanie jest przyroda. Mamy tu bowiem aż 9 stref klimatycznych, a temperatura w jednym miejscu potrafi wahać się od - 30 do + 40 stopni Celsjusza. Ci, którzy chcą wylegiwać się przez cały urlop na plaży, także znajdą tu coś dla siebie.

Dowiedz się więcej o Azerbejdżanie, stolicy tego kraju, słuchając całej rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Podróż na wschód. Cel: Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 15:41
Gruzja to kraj morza i gór, bakłażana na 1001 sposobów, najdłuższych toastów i przepięknych tańców mówiących o charakterze narodu. Krzysiek Grzybowski, Kasia Tarnopolska i ich gość przekonują w Czwórce dlaczego warto się tam wybrać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropem najśmieszniejszego Mongoła

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 12:00
Mongolia to ogromne rzeki, wielobarwne stepy i niezwykłe Ułan Bator. – Zabytki mają to do siebie, że stają się ruinami – tłumaczy Bilguun Ariunbaatar. – A Matka Natura dba o swoje, więc przyroda jest nietknięta, i to jest w tym kraju najfajniejsze.
rozwiń zwiń