Wschód - kierunek dla narciarzy i snowboardzistów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 16:56
W polskich górach śniegu jest niewiele, jeśli szukamy atrakcji za granicą warto popatrzeć na wschód - a później szusować w Rosji, Gruzji lub Kazachstanie.
Audio
  • Bartosz Mendyk poleca ośrodki narciarskie na wschód od naszej granicy (Czwórka/4 do 4)
Wschód - kierunek dla narciarzy i snowboardzistów
Foto: Glow Images/East News

Zbliżają się ferie, wielu z nas powoli planuje zimowe wakacje. Ci, którzy mają do dyspozycji jedynie weekend wybierają często polskie i słowackie góry. Ci, którzy dysponują dłuższym wolnym czasem Adam Nankiewicz przekonuje, żeby wybrać się we wspaniałe góry Gruzji.

- Na wschód od naszej granicy ośrodków jest wiele, o różny poziomie dopasowania do umiejętności narciarskich i zasobności portfela - potwierdza Bartosz Mendyk, podróżnik i przedstawiciel Stowarzyszenia Współpracy Polska - Rosja. - Najciekawsze mieszczą się naokoło Elbrusu, jest też ośrodek narciarski Chimbulak w Kazachstanie - dodaje.
W Chimbulaku za czasów Związku Radzieckiego mieścił się obszar szkolenia olimpijskiego dla tamtejszych sportowców. W ostatnich latach ośrodek został odnowiony, a w 2011 roku odbyły się tam Mistrzostwa Azjatyckie w sportach zimowych.

Wspaniałe trasy i piękne góry to nie jedyna zaleta wypadu na wschód. Gość "4 do 4" poleca sprawdzenie tamtejszej kuchni, czy nocowanie w jurtach (już na wiosnę, gdy będą wyższe temperatury, a wciąż będzie można korzystać ze śniegu).

Poznaj inne ciekawe miejsca na świecie>>>
Bardzo egzotycznie brzmi wyjazd na narty na Kamczatkę. Mimo że tam tras zjazdowych jest mniej niż w Kazachstanie, to dodatkowe atrakcje tego terenu wynagrodzą nam ten brak z nawiązką. - Są tam gejzery, wulkany, można jeździć psimi zaprzęgami i oglądać Pacyfik - wymienia Bartosz Mendyk.

Elbrus
Elbrus

Wybierając kierunek wschodni na narciarski wypad najłatwiej będzie nam dojechać w okolice góry Elbrus. Tam znajdują się jedne z najtrudniejszych tras narciarskich na świecie. Bartosz Mendyk zastrzega jednak, że tam każdy znajdzie coś dla siebie, trasy adekwatne do swoich umiejętności i kwatery na własną kieszeń. Mimo że standard ośrodków narciarskich jest trochę niższy niż w Alpach, to i tak będziemy zadowoleni, choćby dlatego, że trasy są mniej rozjeżdżone.

Żądni wyzwań i dalekich podróży mogą też się wybrać na Półwysep Kolski, do Murmańska albo odwiedzić Uzbekistan - posłuchaj jakie miejsca poleca Czwórkowy gość.

(pj)

Czytaj także

Bhutan - zagrożona kraina szczęśliwości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:00
Podobno w Bhutanie ludzie są szczęśliwsi, bardziej pozytywni. Z tego powodu dla wielu turystów ten kraj jawi się jako raj, baśniowa kraina. Są jednak też tacy, którzy kojarzą go z tyranią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaiby: raj na ziemi nie tylko dla celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:50
Wyspy Karaibskie to jeden z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Świecące pełnym blaskiem słońce, krystalicznie czysta woda to nie wszystkie atuty tego regionu. Jego urokowi nie oparli się oczywiście celebryci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj wszystkie uroki Spiszu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 16:29
Wspaniały klimat, bliskość Polski, pięknie zachowane zabytki - to tylko część zalet Spiszu, regionu Słowacji położonego u podnóża Tatr. Warto się tam wybrać, choćby na Sylwestra!
rozwiń zwiń