Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Często słyszymy: nie masz pracy, załóż własny biznes. Niby nic prostszego, okazuje się jednak, że ci, którzy zastosowali się do tej rady, nierzadko na tym tracą. Firma upada, a młodzi biznesmeni zostają z niczym. - Trzeba mieć cele, a gdy coś nie wychodzi, zagryzać zęby i próbować dalej - mówi przedsiębiorca Tomasz Wiśniewski.
Audio
  • Tomasz Wiśniewski i Grzegorz Błachnio o tym, jak założyć własną firmę, czego unikać, jakich błędów nie popełniać, by przetrwać na rynku (Czwórka/4 do 4)
  • Dlaczego firmy młodych przedsiębiorców upadają? - sonda (Czwórka/4 do 4)
Chcesz założyć własną firmę? Musisz mieć pasję i entuzjazm
Foto: East News/Glow Images

W Polsce 90 proc. firm upada w ciągu 2 pierwszych lat działalności - wynika z badań. - Młodzi nie mają ciekawych pomysłów na biznes, a poza tym boją się samodzielności - tłumaczy jeden z słuchaczy Czwórki. - Nowe firmy na rynku zabijają ZUS, podatki i biurokracja - wtóruje mu inny.

Do przechodzenia "na swoje" zachęca mimo wszystko Tomasz Wiśniewski, przedsiębiorca, autor bloga rzucamprace.pl. - Ale po tym, jak rzuci się pracę, trzeba wziąć się na poważnie do roboty - mówi gość Czwórki. - Decyzja o założeniu własnej działalności musi być przemyślana, trzeba się do niej dobrze przygotować. Sam zastanawiałem się, jak to zrobić, będąc na etacie przez 10 lat. A potem się zdecydowałem.

Czytaj także: Recepta na udany biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się <<<

Jak przyznaje ekspert, zakładanie własnej firmy i generowanie zysków nie może być wyłącznie "marzeniem", musi stać się "konkretnym celem", który chcemy osiągnąć. - Widzimy na polskim rynku grupę sporych firm, które nie są jeszcze korporacjami, ale już liczą się w kraju i za granicą - dodaje Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes. - Powstały kilkanaście lat temu, gdy koniunktura była bardziej sprzyjająca, ale ich właściciele, rozkręcając je wówczas, też ryzykowali. Wielu upadło, ale wielu też doszło do poważnych pieniędzy. Warto więc ryzykować.

Grzegorz
Grzegorz Błachnio i Tomasz Wiśniewski w Czwórce

Zdaniem Błachnio nie tylko w Polsce wielu ludziom się nie udaje. - W USA czy Wielkiej Brytanii też. Po prostu nie wolno się poddawać - mówi gość "4 do 4". - Jeśli coś nam nie wyjdzie, kontrahent nie zapłaci, coś się posypie, będziemy mieli po prostu nowe doświadczenia, będziemy bogatsi o pewną wiedzę. Następnym razem pójdzie nam lepiej.

Zdaniem gości Czwórki, młodym przedsiębiorcom w Polsce nie brakuje entuzjazmu do prowadzenia biznesu. - Ci ludzie to właśnie najczęściej pasjonaci. Gdy coś im nie wychodzi, zagryzają zęby i "jadą" dalej - mówi Wiśniewski.

(kd/asz)

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:19
60 tys. zł zastrzyku gotówki w formie pożyczki na własny biznes - to podstawowe założenie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mentorki i ich mentees, czyli kobiety w biznesie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:15
Są kobiety, które osiągnęły w biznesie bardzo wiele: prowadzą swoje firmy, wchodzą w spółki, potrafią zarabiać pieniądze. Teraz chcą dzielić się wiedzą z młodszymi, mniej doświadczonymi koleżankami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zarobki kobiet i mężczyzn - wciąż są duże różnice

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 14:26
Co czwarta kobieta we Francji zarabia więcej od swojego partnera. Istnieją także spore różnice w wysokości pensji kobiet i mężczyzn. Jak to jest w Polsce? O tym w piątkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń