Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:19
60 tys. zł zastrzyku gotówki w formie pożyczki na własny biznes - to podstawowe założenie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
Audio
  • Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" pomoże ci rozkręcić własną firmę? (4 do 4/Czwórka)
Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze
Foto: Glow Images/East News

Dobry pomysł to nie wszystko. By założyć własną firmę i utrzymać ją na rynku, trzeba mieć realistyczny plan i fundusze. Niebawem wystartuje program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie, który ma umożliwić młodym przedsiębiorcom spełnienie ostatniego z tych warunków.

 Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Banku Gospodarstwa krajowego podpisali już umowę na wdrożenie rządowej inicjatywy zakładającej pożyczki na zakładanie firm.

– Ta oferta ma być dostępna na terenie całego kraju od przyszłego roku – mówi Marek Szczepański z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Na razie jednak pilotaż dotyczy trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

O pożyczkę będą mogły ubiegać się trzy grupy osób: absolwenci szkół wyższych w okresie do 48 miesięcy od zakończenia edukacji, bezrobotni bez limitu wieku i studenci ostatnich lat studiów. – Chodzi o to, by dać szansę na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zanim dana osoba ukończy studia i będzie musiała zarejestrować się w urzędzie pracy – mówi Szczepański.

Program przewiduje udzielanie niskooprocentowanych pożyczek, na które przygotowano pulę 21,5 mln zł. Rozpatrywaniem wniosków i przyznanie środków będą się zajmować instytucje pośredniczące wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

(kd)

Czytaj także

Niechciane "dzieci" kolei idą na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:10
W Polsce mamy 2,5 tysiąca dworców kolejowych, z czego działa zaledwie 900. PKP postanowiło więc pozbyć się niechcianych "dzieci" i najbardziej zniszczone obiekty sprzedać albo nieodpłatnie przekazać samorządom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracodawca sprawdzi twoją historię kredytową?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:12
Trwają prace nad wprowadzeniem możliwości udostępniania tego typu informacji przez odpowiednie instytucje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej Polaków w "podklasie społecznej"?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:00
Bieda, bezrobocie, społeczna izolacja: już 10 proc. Polaków zasiliło szeregi tzw. podklasy. Ta grupa będzie rosnąć?
rozwiń zwiń