Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
Audio
  • O nieznanych zakątkach Warmii i Mazur i o tym, dlaczego warto wybrać się, by spędzić tam czas, opowiada Dariusz Klimczak (Czwórka/4 do 4)
  • Szlaki turystyczne i sposoby aktywnego spędzania czasu na Warmii i Mazurach - rozmowa z Felicją Bilską (Czwórka/4 do 4)
Jezioro Gołdopiwo na Mazurach
Jezioro Gołdopiwo na MazurachFoto: wikimedia.commons/fot.Semu

Warmia i Mazury to wspaniałe miejsca dla osób, które pragną oderwać od szarej codzienności, uciec od wielkomiejskiego zgiełku na urlop, albo przynajmniej na weekend. - Latem jest tam dość tłoczno, jednak cały czas można znaleźć w mazurskiej głuszy "perełki", które tylko czekają na to, by je odkryć. Ci, którzy chcieliby przyjeżdżać tam częściej, mogą na przykład kupić i wyremontować jeden ze starych, poniemieckich domów, które wciąż są dostępne - przekonuje Dariusz Klimczak z miesięcznika "Voyage". - Tych miejsc jest jednak z roku na rok coraz mniej.

Warmia i Mazury to regiony Polski, mające inną historię i różniące się tradycjami i zwyczajami. Mają jednak kilka cech wspólnych, dzięki którym ludzie, którzy raz spędzili tam czas, wciąż chcą do nich powracać. - Jest czyste powietrze, lawendowe pola w okolicach Olsztyna. A tamtejsi mieszkańcy robią świetne sery z koziego mleka - przekonuje Klimczak.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Spływ
Spływ kajakowy rzeką Krutynią/fot. Piotr Tysarczyk/lic.CC

Wielkie Jeziora Mazurskie to także prawdziwy raj dla kajakarzy. Zwłaszcza, że aby wybrać się na spływ, nie trzeba mieć żadnej licencji, ani specjalnych uprawnień. Warto jednak przygotować się odpowiednio do wyprawy, jeśli wybieramy się na szlak mało nam znany. - Na przykład szlak krutyński ma ok. 40 km długości. Zaczyna się w przepięknej, malowniczej wsi Krutyń, położonej nieopodal Mrągowa. Jest to oaza kajakowiczów - przekonuje podróżniczka Felicja Bilska. - To nie jest nudna, monotonna przeprawa, jednak by ją pokonać, wystarczy właściwie tylko umieć pływać.

Cały spływ szlakiem krutyńskim trwa ok. 3 dni. - Dobrze jest płynąć etapami, z których każdy ma 12-13 kilometrów - zaznacza podróżniczka. - Przygodę kończymy w Rucianem Nidzie, czyli drugim, po Mikołajkach, centrum wodnym na Mazurach.

Warmia i Mazury to także prawdziwy raj dla rowerzystów. Które trasy wybrać, a których miejsc unikać? Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów z Felicją Bilską i Dariuszem Klimczakiem z audycji "4 do 4".

(kd/asz)

Czytaj także

Jak tanio spędzić tydzień nad Bałtykiem? "To możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:00
Tygodniowy urlop nad polskim morzem nierzadko kosztuje tyle samo, co równie krótki "wypad" do Egiptu. Ceny w nadbałtyckich kurortach bywają tak wygórowane, że bywają już nawet obiektami żartów. Ale dla chcącego nic trudnego - nad Bałtykiem można znaleźć dobre i tanie hotele, bądź pensjonaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady - azyl, w którym schronisz się przed cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:00
Kiedy nadchodzi maj, a po nim okres wakacyjny, miłośnicy gór, zieleni, słońca i wody, ruszają w Bieszczady. - Tam gospodarzem jest przyroda. A ludzie to tylko goście - mówi Tomasz Kubik, podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna superprzygoda w Polsce? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 19:06
W czwartkowym wydaniu audycji "4 do 4" będziemy Was przekonywać, że w Polsce także można spędzić nie tylko świetne wakacje, ale także ekstremalny, pełen wrażeń długi weekend. Zapraszamy!
rozwiń zwiń