Niezupełnie jak w "CSI"...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 17:50
Seriale propagują fikcyjny obraz kryminalistyki. W badaniach śladów przestępstwa liczy się przede wszystkim dokładność, nie szybkość - mówi ekspert.
Audio
  • Podinspektor Piotr Trojanowski w Czwórce - całość rozmowy

Lubię oglądać seriale policyjne typu „CSI: Kryminalne zagadki…”; tam wszystko dzieje się bardzo szybko. Niestety, w rzeczywistości jest inaczej – mówi podinspektor Piotr Trojanowski, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji i Postępu Naukowego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

Gość Justyny Dżbik zauważa, że balansujące na granicy science-fiction seriale utrwalają w umysłach odbiorców fikcyjny obraz pracy policji. – Widzowie oczekują od policji bardzo szybkiego badania przestępstwa i wskazania sprawcy – mówi Piotr Trojanowski. Jak więc w rzeczywistości przebiega praca kryminalistyków na miejscu przestępstwa?

Kryminalistyka zajmuje się ujawnianiem i zabezpieczaniem śladów na miejscu zdarzenia. Są one później przesyłane do laboratorium kryminalistycznego i tam zostają zbadane przez ekspertów z zakresu kryminalistyki – tłumaczy gość „Magazynu”.

– Na miejscu możemy zabezpieczyć ślady daktyloskopijne, czyli ślady linii papilarnych. Mogą być to również ślady traseologiczne, czyli ślady spod obuwia sprawcy. Zebrany materiał trafia do laboratorium i zostaje poddany dokładnym badaniom. Mimo nowoczesnego sprzętu nawał spraw powoduje, że badania trwają niekiedy tydzień, miesiąc a nawet dłużej – ubolewa gość Justyny Dżbik.

Od kandydatów do pracy w charakterze technika czy eksperta z zakresu kryminalistyki oczekuje się przede wszystkim skrupulatności. – Przy badaniach nie można się spieszyć. Tak czy inaczej liczy się przede wszystkim wiedza merytoryczna – podkreśla podinspektor Piotr Trojanowski.

Więcej o realiach pracy kryminalistyków, rekrutacji i stopniach zawodowego wtajemniczenia dowiesz się z rozmowy z podinspektorem Piotrem Trojanowskim. Kliknij ikonę dźwięku/filmu w boksie po prawej stronie.

ŁSz

Czytaj także

Kierowca uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:45
Zdaniem Kuby Bielaka, eksperta w dziedzinie bezpiecznej jazdy, kierowcy powinni uczęszczać na jazdy doszkalające, by bez ryzyka przećwiczyć ekstremalne sytuacje drogowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byle nie w żywe oczy...

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 15:14
O kłamstwach "dużych" i "małych", o względnym przyzwoleniu na oszukiwanie i o społecznej aprobacie dla kombinowania mówili uczestnicy debaty na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oddawaj krew bez obaw

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 18:18
Do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa. Kto może, a kto nie może być dawcą krwi? Odpowiedź eksperta w "Magazynie" Czwórki.
rozwiń zwiń