Przemysław Borkowski i gangsterzy z Central Parku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:00
Przemysław Borkowski od lat wraz z przyjaciółmi z polonistyki tworzy Kabaret Moralnego Niepokoju. Właśnie ukazała się jego druga książka pt. "Opowieści z Central Parku", którą sam autor określa mianem ”gawędy szlacheckiej”.
Audio
  • Rozmowa z Przemysławem Borkowskim
  • Miasta najbardziej filmowo-książkowe oraz wywiad z zespołem Giulia i Los Telarini o ich piosence o Warszawie

"Opowieści Central Parku", które sam autor, to cykl humorystycznych opowiadań, rozgrywających w Nowym Jorku w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Zaludniają go typowi – jak na pastiż filmów gangsterskich – bohaterowie: mafiozi, zawodowi mordercy, dziwki i policjanci. Ich przygody przebiegają jednak w nietypowy i często absurdalny sposób, a w różnych miejscach wciąż pojawiają się te same postaci – Martwy John, Mama Carter czy Billy Skubaniec.

Niektórzy bohaterowie Borkowskiego mają także cechy kolegów z kabaretu. – Ponieważ pracujemy razem już 15 lat, jeździmy ze sobą busem wiele dni i znamy się dosyć długo i z różnych stron, to jak mogłem nie czerpać z takiej ogromnej skarbnicy? – pyta retorycznie pisarz i wymienia: - Na przykład Al Wyplujto, Babcia, Śpiący Walt… Zresztą w tym ostatnim przypadku mogę powiedzieć od razu, że chodzi o naszego menadżera…

Autor w książce opisał także… siebie. I zrobił to, jak sam przyznaje, "nie do końca pozytywnie". – W opowiadaniu "Ostatni skok Sebastiana Reeda" jest gość, który ciągle się wymądrza…. – opowiada Borkowski. – Zauważyłem u siebie taką cechę…

Sam Borkowski jednak zawsze był dobrym uczniem, a dziś jak sam twierdzi jest "porządnym człowiekiem". Stąd pomysł, by ciemna strona jego natury znalazła ujście właśnie w ciemnych zaułkach Nowego Jorku. – Niestety jednak większość moich bohaterów z Central Parku źle kończy – mówi Borkowski. – Więc może jest w tym jakiś element moralizatorstwa, przesłanie…

Zdaniem autora "Opowieści Central Parku" pisanie powieści pastiżowych "w pewnym sensie przypomina tworzenie tekstów kabaretowych". – Tu też trzeba się nauczyć operowania pointą, wszystko musi dokądś zmierzać – opowiada Borkowski. – Podobny jest także sposób budowania postaci, z przerysowaniem, cechami charakterystycznymi.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Biografia żony Strauss-Kahna w księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 01:00
Książka ma stać się bestsellerem sezonu. Biografia nosi tytuł "Anne Sinclair - kobieta z głową, dama serca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarność" w autobiografii Danuty Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 07:10
W naszym mieszkaniu kłębiły się tłumy związkowców, doradców, polityków, dziennikarzy i ludzi nawiedzonych – pisze Danuta Wałęsa w swojej autobiografii, opisującej czas przemian z innej perspektywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obrazki z Nebraski": polski mikrokosmos 1969 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:00
To opowieść o dzieciakach dorastających w PRL-u końca lat sześćdziesiątych. Z czasem ich świat wcale nie stawał się prostszy, a "kosmos", w którym żyły – bardziej zrozumiały. Historia zamyka się w jednym roku kalendarzowym – 1969, w którym Amerykanie polecieli na Księżyc, żeby zrobić tam pierwszy krok.
rozwiń zwiń