Jak oszczędzają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 18:13
Według ekspertów stopa oszczędzania w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, bo oscyluje wokół zera. Dla porównania w Niemczech wynosi 10% rocznie, a w Czechach około 5%.
Audio
  • Jak zaoszczędzić pieniądze? (4 do 4/ Czwórka).
Jak oszczędzają Polacy?
Foto: Glow Images/East News

Wprawdzie przez ostatnie dwadzieścia lat zrobiliśmy bardzo dużo, to jednak nasze dochody są wciąż zbyt małe, by przeciętny, młody Polak mógł coś zaoszczędzić.
- Przywykliśmy do porównywania się z Unia Europejską, ale według mnie, to wypacza obraz - mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance. - W krajach takich jak Francja, Niemcy czy Wilka Brytania gospodarka jest dojrzała i z niej wynika kultura oszczędzania.
Sytuacja młodych Polaków uzależniona jest nie tylko od ich zarobków, ale także od stylu życia: od tego czy mamy kredyt, czy mieszkamy z rodzicami, czy wynajmujemy mieszkanie. Tymczasem niezależnie od naszej kondycji finansowej, odkładanie drobnych sum, może nas uchronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
- Niesłusznie na siłę szukamy sposobów, dzięki którym w prosty sposób moglibyśmy zarobić na tym, co oszczędzamy. Czasami wystarczy regularność i systematyczność by w prosty sposób odłożyć pieniądze na dodatkowe wydatki - zaznacza gość audycji "4 do 4".

jl

Czytaj także

Jak skutecznie pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 08:00
- Napisałem tę książkę, żeby w sytuacji problemów finansowych, każdy mógł wesprzeć się informacjami w niej zawartymi - mówił w Czwórce Maciej Samcik, autor poradnika "Jak pomnażać oszczędności?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieca rozrzutność to mit!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 15:20
Polki są przedsiębiorcze i biznes im nie straszny. Tak wynika z badań, w których panowie znaleźli się na straconej pozycji. Bo choć z dużą łatwością inwestują w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe to wykazują dużo większą niż kobiety niechęć do oszczędzania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej Polaków w "podklasie społecznej"?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:00
Bieda, bezrobocie, społeczna izolacja: już 10 proc. Polaków zasiliło szeregi tzw. podklasy. Ta grupa będzie rosnąć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić Polaków do oszczędzania?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 16:30
Polacy nie korzystają z oferty III filara emerytalnego, chociaż mają tam dzisiaj do wyboru 3 produkty: Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.
rozwiń zwiń