Jak skutecznie pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 08:00
- Napisałem tę książkę, żeby w sytuacji problemów finansowych, każdy mógł wesprzeć się informacjami w niej zawartymi - mówił w Czwórce Maciej Samcik, autor poradnika "Jak pomnażać oszczędności?".
Audio

O książce dziennikarza i blogera Macieja Samcika mówi się, że "skutecznie przeprowadza przez labirynt rozmaitych metod inwestowania i chroni przed popełnieniem kosztownych błędów". W pewnym sensie pełni ona rolę podręcznego doradcy finansowego, choć sam autor w rozmowie z Justyną Dżbik, że nie często korzysta z porad specjalistów.

- Ja mam zasadę, że do doradcy finansowego idę wtedy, kiedy mam multum ofert i nie umiem się zdecydować i potrzebna jest mi porada, żeby ograniczyć tę liczbę do trzech np. kredytów hipotecznych. Ale ostateczną decyzję podejmuję sam, gdyż doradcy często współpracują z bankami i kierują się też własnymi interesami - mówił gość audycji "Pod lupą".

W książce praktyczne porady znajdą zarówno poważni gracze giełdowi, inwestorzy jak i ludzie, których gospodarowanie pieniędzmi ogranicza się do domowego budżetu. W jaki sposób mogą oni pomnożyć swoje oszczędności? Według Samcika proces ten należałoby rozpocząć od tak prostej czynności jak przejrzenie własnych wydatków.

- Namawiam do tego, żeby przejrzeć swoje budżety domowe i zobaczyć, czy wszystkie wydatki są faktycznie konieczne, czy może można kupić coś gdzieś taniej. Jeśli wydatki są większe niż przychody, wtedy należy zdiagnozować źródło problemu. Osobiście staram się wiedzieć na co i w jakiej ilości idą moje pieniądze - radził dziennikarz.

Więcej na temat książki i rozsądnej gospodarki pieniędzmi dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Radio Znad Wilii nadaje już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
- Życzymy sobie, żeby słuchały nas 3 miliony, bo tyle jest mieszkańców na Litwie - mówiła w Czwórce Renata Widtmann, redaktorka polskiego radia nadającego z Wilna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AbradAb: ze złości zepsułem sobie netbooka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 16:00
Śląski raper jest jednym z bardziej lubianych reprezentantów polskiej sceny hip-hopowej. Czasem jednak zdarza mu się pokazać różki, o czym muzyk opowiedział w Czwórce przy okazji rozmowy o swojej najnowszej płycie "ExtraVertik”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od mozarelli do carpaccio: Robert Sowa i tajemnice kuchni włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 17:00
- Polaków można podzielić na dwie grupy: część uważa, że kuchnia włoska to tylko pizza, a druga – że to tylko makarony, czyli pasta – mówił w Czwórce znany mistrz sztuki kulinarnej, Robert Sowa. – A to przecież nieprawda.
rozwiń zwiń