Seniorzy i młodzi łączą siły w twórczym działaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:00
Grupa działająca przy Bielańskim Ośrodku Kultury realizuje działania społeczne w ramach grupy międzypokoleniowej, a jedną z jej inicjatyw jest Teatr Form.
Audio
  • Reportaż Ewy Michałowskiej "Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu" (Czwórka/4 do 4)
Seniorzy i młodzi łączą siły w twórczym działaniu
Foto: Glow Images/East News

Trenerzy i uczestnicy projektu "Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu" udowadniają, że razem można więcej. Można zatrzymać ruch, zatrzymać emocje i zatrzymać myślenie po to, aby mieć czas by zastanowić się dokąd idę i żeby określić, gdzie jest cel tej podróży.

- Jestem seniorką, w dość podeszłym wieku, bo mam 77 lat, ale ciągle jest we mnie ciekawość świata - opowiada jedna z bohaterek reportażu Ewy Michałowskiej. - O spotkaniach Stop-Klatki dowiedziałam się z ulotki, poszłam na jedno z nich i od razu zachwycili mnie ci młodzi ludzie. Do tego stopnia, że zmieniłam zdanie o dzisiejszej młodzieży.

Pierwsze spotkanie seniorów i młodych współpracujących przy tworzeniu spektaklu Teatru Forum odbyło się na początku września, w Bielańskim Ośrodku Kultury.

- Jestem aktorką, a w Stowarzyszeniu Praktyków Dramy Stop-Klatka zdobywam doświadczenie oraz życiową mądrość - mówi jedna z trenerek. - Dziewczyny, jak nazywam seniorki z mojej grupy, pokazują, że aktywność i otwarty umysł nie zależą od wieku. One chcą nas zrozumieć, chcą zrozumieć to, w jaki sposób funkcjonuje dzisiejszy świat. Praca z nimi to prawdziwa przyjemność.

10-osobowa grupa międzypokoleniowa podczas 4-dniowego wyjazdu, regularnych spotkań oraz we współpracy z doświadczonymi trenerkami dramy przygotowała spektakl, który opowiada o konflikcie i o wyzwaniach jakie stawia przed młodymi ludźmi współczesność. Główną bohaterką jest 32-letnia Julia, która próbuje stawiać czoła oczekiwaniom innych: koleżanki z pracy, pracodawcy, rodziców, sąsiadów, przyjaciół. Tyle, że nie zawsze jej się to udaje.

Reportaż Ewy Michałowskiej "Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu" powstał w Studiu Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kul)

Czytaj także

Owady na talerzu: pasta ze świerszczami i risotto z chrząszczy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 19:14
Kornelia jest biologiem i od wielu lat fascynują ją owady. Wybrała się więc na warsztaty kulinarne do Tajlandii, gdzie poznała tajniki przygotowania z nich dań. Uważa, że mają ogromne właściwości odżywcze i stara się zachęcić jak najwięcej osób do posmakowania takich specjałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Burgery - smaczna odsłona jedzenia "na mieście"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:56
W Warszawie, ale także i w innych polskich miastach, burgerownie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wieszczą kres kebaba i zapiekanek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Praga Śpiewa z seniorami z Brzeskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 08:30
Trzy lata temu młoda i pełna energii dziewczyna zaraziła swoją radością podopiecznych Domu Pomocy Dziennej na warszawskiej Pradze. Tak powstał zespół Cała Praga Śpiewa, który zachęca do wspólnego muzykowania.
rozwiń zwiń