Przystanek Woodstock - "festiwal największych emocji"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 09:00
- 20 lat Przystanku Woodstock pokazuje, jak zmieniały się polska scena muzyczna i polska mentalność - mówi Krzysiek Dobies. - W pierwszej edycji uczestniczyło około 30 tysięcy osób. W 2011 roku, w Kostrzynie, bawiło się 700 tysięcy.
Audio
  • Przystanek Woodstock zmienił Polaków - rozmowa z rzecznikiem WOŚP, Krzysztofem Dobiesem (Czwórka/DJ Pasmo)
Koncert zespołu Helloween na Przystanku Woodstock w 2011 roku
Koncert zespołu Helloween na Przystanku Woodstock w 2011 rokuFoto: Ralf Lotys (Sicherlich)/Wikipedia/CC

- Upadający Jarocin stworzył miejsce dla nowego festiwalu, organizowanego jednak na innych zasadach, bo przy współpracy z publicznością - tłumaczy rzecznik WOŚP. - To była umowa społeczna. Orkiestra w podziękowaniu za finał zapraszała ludzi na imprezę w klimacie miłości, przyjaźni i muzyki. Powiedzieliśmy: stop narkotykom, stop przemocy. Zacznijmy budować nasze relacje na wzajemnym szacunku. Kiedy ogląda się zdjęcia z pierwszej edycji, to faktycznie wygląda to wszystko bardzo siermiężnie. Po dwóch dekadach Przystanek Woodstock to świat. Widać to po ludziach, po festiwalu. Czuć to na scenie.

Od 10 lat Przystanek Woodstock odbywa się w Kostrzynie nad Odrą, bo, jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowe miejsce. - Po pierwsze mamy tam bardzo życzliwych mieszkańców, którzy wiedzą już, czym jest nasz festiwal i nie dają wiary demonicznym obrazom kreowanym przez nieprzychylne Przystankowi osoby. Oni już wiedzą, że festiwalowicze to fajna, kolorowa młodzież, która potrafi bawić się na poziomie - mówi Dobies. - Po drugie mamy wsparcie tamtejszych władz i mozemy na nich liczyć w każdej chwili. Po trzecie - Kostrzyn jest po prostu piękny.

Czytaj także: Natural Mystic zagrają na Przystanku Woodstock >>>

20. Przystanek Woodstock rozpocznie się 31 lipca i potrwa do 2 sierpnia. Wśród zaproszonych gwiazd nie zabraknie legend rocka i metalu. Zagrają heavymetalowcy z Accept i hardrockowe Skid Row. Będą rockandrollowcy z duńskiej formacji Volbeat, amerykańska grupa metalcorowa Hatebreed, syn Boba Marleya - Ky-Mali Marley, Protoje oraz Manu Chao. Polskę reprezentować będą m. in. Budka Suflera, Lao Che, Coma i T.Love. Dla Budki ma to być ostatni koncert w historii zespołu.

Krzysiek
Krzysiek Dobies WOŚP

- Artyści, którzy występują na naszej scenie nie mogą uwierzyć w to, co widzą. Nie ma takiego twardziela, którego nie poruszyłyby widok morza głów i odzew publiczności - opowiada gość Bartka Koziczyńskiego. - Po zakończeniu występu długo dochodzą do siebie, a potem bardzo ciepło wspominają nasz festiwal w różnych wywiadach.

W tym roku w Kostrzynie pojawią się także aktorzy z Teatru 6. piętro. Michał Żebrowski, Anna Dereszowska, Jolanta Fraszyńska i Cezary Pazura - wystawią "Boga mordu" w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.

O historii Przystanku Woodstock i atrakcjach tegorocznej edycji rozmawialiśmy w "DJ Paśmie". Posłuchaj nagrania audycji.

(kul, ac)

Czytaj także

Jurek Owsiak: żeby pojechać na Woodstock w 1994 roku sprzedałem samochód

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 15:00
Wystarczyły trzy sierpniowe dni w 1969 roku, żeby zmienić historię muzyki i współczesnej kultury. Bo to, że Woodstock Festival miał wpływ na to, co działo się nawet w tak odległych od Ameryki miejscach jak Polska, chyba nikt nie ma wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natural Mystic: muzyka jest dla nas ostatecznym leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 20:00
Najnowszy album grupy Natural Mystic, zatytułowany "Medycyna Ostateczna", swoją premierę będzie miał na scenie Przystanku Woodstock. Gośćmi Makena w audycji "DJ Pasmo" byli członkowie grupy - wokalista Kinek i kontrabasista Rafał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
rozwiń zwiń