Pantomima. "To coś więcej niż niemówienie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:56
- Pantomima to ruch, ale nie taniec. To sztuka performatywna, w której pojęcia da się wyrazić bez używania słów. Przy czym to sztuka ukazywania myśli, budowania sytuacji, kontekstów. To dialog z widzem - tłumaczył Bartłomiej Ostapczuk z Warszawskiego Centrum Pantomimy.
Audio
  • O polskiej pantomimie i Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu opowiadają Ewelina Grzechnik i Bartłomiej Ostapczuk (W to mi graj/Czwórka)
Ewelina Grzechnik i Bartłomiej Ostapczuk byli gośćmi pierwszej godziny audycji W to mi graj Michała Piwowarka
Ewelina Grzechnik i Bartłomiej Ostapczuk byli gośćmi pierwszej godziny audycji "W to mi graj" Michała Piwowarka Foto: Czwórka

muzeum tańca 1200.jpg
Warszawskie Muzeum Tańca. Historia miasta poprzez ruch

Chociaż pantomima ma w Polsce bogatą, ponad pięćdziesięcioletnią tradycję, jest wciąż na nowo odkrywana przez odbiorców kultury. - Pantomima przeżywa swój renesans, jest wciąż aktualna. Nie ma właściwie odpowiedniej edukacji, która zachowywałaby ciągłość przekazywania nauczania, dlatego widz, przychodząc na spektakl, nie wie do końca czego się spodziewać i za każdym razem odkrywa pantomimę na nowo - mówił gość Michała Piwowarka.

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu wystartował 10 czerwca i potrwa osiem dni. Na tegorocznym wydarzeniu publiczność obejrzy między innymi spektakl legendarnego duetu Bodecker & Neander Company. Pojawią się też teatry SinArt oraz A3, w których aktorzy umiejętnie poszerzają granice wyobraźni. Powróci Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego ze spektaklem inspirowanym dramatem Michela de Ghelederode’a, pt. "Szkoła Błaznów". W Czwórce opowiadaliśmy o współczesnej polskiej sztuce pantomimy, ale także o tym wydarzeniu. Goście Czwórki zdradzali tajniki tej sztuki, ale mówili też o tym wyjątkowym Festiwalu.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Ewelina Grzechnik (aktorka Warszawskiego Centrum pantomimy), Bartłomiej Ostapczuk (aktor, dyrektor artystyczny Warszawskiego Centrum Pantomimy i Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu)

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 13.07

kd/bch

Czytaj także

Emocje i ruch. Taniec współczesny opuszcza niszę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:38
Ruszyła kolejna, piętnasta już edycja festiwalu Ciało/Umysł, który od ponad 20 lat nie tylko wspiera śmiałe propozycje artystyczne, ale także prezentuje zupełnie nowe trendy w choreografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sherlock Holmes - ojciec wszystkich superbohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 13:42
- Sherlock Holmes jest modelowy dla większości współczesnych superbohaterów. Batman przecież też jest takim Sherlockiem, tylko więcej się bije, Zorro w sferze dedukcyjnej także przypomina superinteligentnego aspergerowca skupionego na zadaniu - opowiadał Jakub Koisz, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Muzeum Tańca. Historia miasta poprzez ruch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:14
Muzeum to projekt prezentujący dorobek pionierów tańca modern w Warszawie z lat 1918 - 1939, w interpretacji obecnie tworzących w stolicy tancerzy i choreografów, których reprezentowali w Czwórce Joanna Stasina i Artur Grabarczyk.
rozwiń zwiń