Krzysztof Kwiatkowski: bliżej mi teraz do Makbeta niż Romea

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 19:00
- Romeo jest młody, niedoświadczony i szaleńczo zakochany. Traci głowę dla Julii, nie potrafi opanować swoich uczuć. Zachowanie Makbeta leży na drugim biegunie - opowiada aktor Krzysztof Kwiatkowski. 
Audio
  • Aktor Krzysztof Kwiatkowski o spektaklu "Wiedźmy" i współpracy z reżyserem Krzysztofem Jasińskim (W to mi graj/Czwórka)
Krzysztof Kwiatkowski jest absolwentem krakowskiej PWST, można go zobaczyć m.in. na scenie w Teatrze STU w Krakowie oraz w Polskim w Warszawie
Krzysztof Kwiatkowski jest absolwentem krakowskiej PWST, można go zobaczyć m.in. na scenie w Teatrze STU w Krakowie oraz w Polskim w Warszawie Foto: Bartosz Bajerski

Obecnie aktor wciela się w obie postaci w spektaklu "Wiedźmy" w reż. Krzysztofa Jasińskiego w krakowskim Teatrze STU. - Spektakl jest oparty na wybranych fragmentach z dramatów Szekspira. Tych, w których toczą się najsłynniejsze w historii dialogi - opowiada gość Czwórki.  

"Wiedźmy"  od strony formalnej przypominają kryminał. Widz krok po kroku odkrywa kolejne tropy, kolejne elementy układanki Krzysztof Kwiatkowski 

W nowym odczytaniu Szekspira odkryciem stają się inkarnacje literackiego bohatera, który powraca na kartach kolejnych dramatów - odmieniony, obarczony uczynkami poprzedniego życia. Pojawiają się także tytułowe "wiedźmy", które nie zawsze przyjmują kobiecą postać.

Jakie konsekwencje dla bohaterów sztuki ma starannie przygotowana przez reżysera strategia twórcza? Czy inne ciało obarczone uczynkami poprzedniego życia może być nowym fatum? Jak klasyczny spektakl zrobić w nowoczesnej formie? O tym z Krzysztofem Kwiatkowskim rozmawia Ola Opala.

W pierwszej godzinie audycji Michał Zadara oraz Wacław Zimpel opowiadają o autorskiej wizji "Snu Srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 13.19

kul

Czytaj także

Trans-Atlantyk. Czy możliwa jest ucieczka od polskości?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:40
- To jest zawsze cenne, kiedy reżyserzy sięgają po teksty, które trochę uwierają, a  "Trans-Atlantyk" uwierał od lat. Wywoływał zadymy, kłótnie i tym razem... nie jest inaczej - mówi aktor Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Smolar: Marzec '68 nie jest egzotyką z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:50
- Nigdy nie interesowałam się Marcem '68, mimo że stał się przyczyną tego, że jestem Francuzką, urodziłam się tam i dorastałam. Dopiero teraz, za sprawą tego spektaklu, mogłam zgłębić wiedzę o sobie i swojej rodzinie - opowiada Anna Smolar, reżyserka "Kilku obcych słów po polsku".
rozwiń zwiń