Trans-Atlantyk. Czy możliwa jest ucieczka od polskości?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:40
- To jest zawsze cenne, kiedy reżyserzy sięgają po teksty, które trochę uwierają, a  "Trans-Atlantyk" uwierał od lat. Wywoływał zadymy, kłótnie i tym razem... nie jest inaczej - mówi aktor Przemysław Bluszcz.
Audio
  • "Trans-Atlantyk" - o nowej inscenizacji tekstu Gombrowicza w Teatrze Ateneum w Warszawie (W to mi graj/Czwórka)
  • Aktor Rafał Fudalej o kulisach pracy nad "Trans-Atlantykiem" (W to mi graj/Czwórka)
Obsada spektaklu Trans-Atlantyk w Czwórce - od lewej: Kasia Ucherska, Julia Konarska, Mateusz Łapka i Przemysław Bluszcz
Obsada spektaklu "Trans-Atlantyk" w Czwórce - od lewej: Kasia Ucherska, Julia Konarska, Mateusz Łapka i Przemysław BluszczFoto: Czwórka

Przemysław Bluszcz To, co Gombrowicz napisał 70 lat temu, nieprawdopodobnie rezonuje w naszej rzeczywistości  

Sztukę w Teatrze Ateneum w Warszawie wyreżyserował Artur Tyszkiewicz. - Zanim zaczęliśmy pracę nad tekstem, Artur powiedział nam, że chce zrobić spektakl o tym, czy możliwa jest ucieczka od polskości, od bycia Polakiem. I jak zaczęliśmy się temu przyglądać, doszliśmy do wniosku, że chyba jednak nie jest - wyjaśnia Bluszcz.  

Jedna z najsłynniejszych powieści w naszej literaturze XX wieku nie powstałaby, gdyby Witold Gombrowicz w 1939 roku nie wsiadł na statek "Chrobry" do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires nie odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. - Wydaje mi się, że w naszym spektaklu udało nam się pokazać inne oblicze Gombrowicza. Jego coming out, który dokonał się w Argentynie. Sprawę "synczyzny" i "ojczyzny" - wymienia gość Czwórki.


Czytaj także
tyndyk autoportret.jpg
Tomasz Tyndyk: rejestruję to, jak aktor przeżywa spektakl

Czy Gombrowicz był wieszczem, czy ekscentrykiem? Do czego służyła mu groteska? I dlaczego aktorzy mieli problem z opanowaniem tekstu sztuki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W to mi graj: o "Mgnieniu" w Teatrze Polonia i "Czarownicach z Eastwick" w Syrenie >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Przemysław Bluszcz, Kasia Ucherska, Julia Konarska, Mateusz Łapka (aktorzy)

Data emisji: 10.03.2018

Godzina emisji: 12.15

kul/mko


Czytaj także

Michał Pepol. Jak zamienił Magdalenę Cielecką w syrenę?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 15:00
Wiolonczelista i performer Michał Pepol stworzył hybrydę sceniczną "Milczenie syren" z Magdaleną Cielecką w roli głównej. - To koncert dla niej i trochę o niej - tłumaczy muzyk i reżyser
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wołosiuk - człowiek opery, który słucha Nirvany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 15:00
- Wyrastałem w kręgu mocniejszej muzyki, takich zespołów jak Sepultura czy Metallica. Po ukończeniu dyrygentury zacząłem współpracować z operami, ale Nirvanę nadal mam na playliście - śmieje się dyrygent Jerzy Wołosiuk.
rozwiń zwiń