Romane Dyvesa - muzyczne święto Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 10:01
- Z pierwszych Romane Dyvesa, czyli Cygańskich Dni, pamiętam bardzo mało, miałem wtedy 3 lata - mówi Manuel Dębicki, współorganizator festiwalu. - Pamiętam, że festiwal towarzyszy mi przez całe moje życie i jest to coroczne święto. Nie wyobrażam sobie życia bez Romane Dyvesa - dodaje.
Audio
  • Manuel Dębicki opowiada o Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa (W to mi graj/Czwórka)
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane DyvesaFoto: Manuel Dębicki/mat.pras.

- Z pierwszych festiwali pamiętam beztroskę. Dziś, gdy organizuję festiwal, nie mam czasu, żeby się tyle bawić - mówi gość Michała Piwowarka. Manuel Dębicki organizuje festiwal ze swoim ojcem, człowiekiem wielu pasji i osiągnięć. - My z tatą się uzupełniamy, ale i często kłócimy, jeśli chodzi o festiwal. Ja idę za nowoczesnością, on za tradycją. Myślę, że wychodzi nam to na dobre - dodaje. 

Od lat Romane Dyvesa ma swoje stałe miejsce na kulturalnej mapie Polski, ale i Europy. To święto odbywa się już od 30 lat. Manuel Dębicki na antenie Czwórki wspomina czasy, gdy Cyganie osiedlili się w Gorzowie Wielkopolskim, po tym jak jego tata uparł się na edukację w szkole muzycznej. W tym mieście powstał też Cygański Teatr Muzyczny "Terno", który dziś jest profesjonalnym zespołem. 

Jak dziś wygląda muzyka cygańska w Polsce i innych krajach Europy? Co oprócz muzyki i tańca przyciąga Cyganów z całego świata na festiwal Romane Dyvesa? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Mauel Dębicki 

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 12.08

pj

Czytaj także

Cracovia Danza. "Taniec jako wehikuł czasu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Wraca moda na tańce dworskie, o czym świadczy choćby popularność filmów wg powieści Jane Austen. I u nas można się tego nauczyć - mówi Romana Aniel, dyrektor festiwalu oraz baletu "Cracovia Danza". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Once" - piękna opowieść i muzycy tańczący walca z wiolonczelą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:00
- W spektaklu "Once" w Teatrze Roma muzycy, w scenach dialogowych i choreografiach, wchodzą w postać i odgrywają jej rolę np. ojca faceta czy mojej przyjaciółki Rezy, bankowca - mówi Marta Masza Wągrocka, odtwórczyni jednej z głównych ról. 
rozwiń zwiń