Spektakl "Pędy" - rośliny na scenie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 14:17
Teatr co chwilę sięga po nowe środki wyrazu, po nowe inspiracje. Tym razem zanurza się w świat roślin. - Rośliny mają fascynujące życie ruchowe, ich choreografie są niesamowite - mówi Anna Ługowska, aktorka i koordynatorka projektu "Pędy".  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tsarevv
nastolatkowie uczniowie film reżyseria 1200.jpg
Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

"Pędy" to plenerowe widowisko z udziałem roślin, stworzone przez aktorów z Fundacji Sztuka Ciała, aktorów specjalizujących się w teatrze ruchu, teatrze ulicznym. W "Pędach" podejmują temat bardzo aktualny bo dotykający naszej relacji z naturą. Ruch w spektaklu jest inspirowany "ekspresją roślin". 

Posłuchaj
06:31 czwórka w to mi graj 8.08.2020 pędy.mp3 O spektaklu "Pędy" opowiada Anna Ługowska (W to mi graj/Czwórka)

 

- Urszula Zajączkowska, która stworzyła książkę "Patyki, badyle", czyli naszą inspirację pisała niesamowite rzeczy jak np. Księżyc wpływa na choreografię mięty, bo mięta tańczy w określony sposób do Księżyca. Nie myślmy że rośliny po prostu stoją. One mają swoje, bardzo bogate życie - mówi Anna Ługowska. 


fotografia - Matylda Durka

Opublikowany przez Fundacja Sztuka Ciała Piątek, 31 lipca 2020

Zachwyca nas to, że roślina nigdzie nie pędzi, jest tu i teraz, jest zakorzeniona, uziemiona i w 100 procentach zaangażowana w to, co akurat ma robić Anna Ługowska 

W spektaklu jest pięcioro aktorów - 4 rośliny i człowiek, ogrodnik. Rośliny to skrzyp, kolczurka klapowana, naparstnica pospolita i mak polny. - Wybraliśmy te rośliny ponieważ każda jest inna, mają zupełnie inne formy wizualne, a jednak są tego samego mniej więcej rozmiaru - mówi rozmówczyni Oli Opali. - Rośliny, które wybraliśmy wydają się zupełnie niepozorne, ale są bardzo ciekawe. Np. skrzypy to są nasi świadkowie dewonu, karbonu, pradawnych epok. Te rośliny od tamtych czasów w zasadzie bardzo swojej formy nie zmieniły. Nie są już tak ogromne jak wówczas, ale konstrukcja pozostaje taka sama - dodaje. 

- Cykl życia rośliny jest podobny do naszego, ponieważ kiełkuje, wzrasta, kwitnie, owocuje i więdnie. Nim zwiędnie wypuszcza kolejne pokolenie. Cykl życia dzieje się nieustanie i życie wygrywa - podkreśla koordynatorka. 

Pilch pap1200.jpg
Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdzięcza Jerzemu Pilchowi?

Wraz z 4 roślinami na scenie występuje ogrodnik, w którego rolę wciela się Jędrzej Fulara, aktor i lektor. - "Pędy" to nasza autorska opowieść o intymnym życiu roślin, intymnym bo często niezauważalnym dla ludzkiego oka - podkreśla w rozmowie z Olą Opalą. - W spektaklu pojawia się pełen cykl roślinny. Przedstawienie jest próbą przyjrzenia się relacjom, jakie łączą rośliny i człowieka, wzajemnych interakcji - dodaje. 

Jędrzej Fulara podkreśla, że pomysł powstał z realnej fascynacji życiem roślin, tych w przydomowych ogródkach, roślin miejskich czy tych rosnących w naszych domach, na parapetach. - Tak jak roślina wypuszcza swoje pędy, tak my zostaliśmy przez te pędy opleceni i wciągnięci - wyjaśnia. - Spektakl jest zrealizowany w formie pantomimy. Słowo pojawia się jedynie z offu, muzyka tworzona jest na żywo, a dodatkowo możemy usłyszeć dźwięki roślin - dodaje. 

"Pędy" można będzie zobaczyć 9 sierpnia, w Warszawie, na terenie Sinfonia Varsovia. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Aleksandra Opala  

Data emisji: 08.08.2020

Godzina emisji: 12.37

pj


Czytaj także

Romeo i Julia w operze, czyli naga prawda o miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:00
14 lutego w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera "Romea i Julii". - To opowieść o emocjach, które nigdy nie ulegną przeterminowaniu - mówi reżyser przedstawienia Michał Znaniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia aktorskie. Konsultuj się online

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 15:01
Część uczniów przygotowuje się do matury, która do im przepustkę na studia. Jednak niektórych z nich czeka egzamin specjalistyczny. Wykładowcy filii Akademii Teatralnej wyciągają pomocną dłoń i udzielają konsultacji online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 15:15
Między 23 a 26 lipca 2020 roku odbędzie się 10. jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY. Jak zapowiadają organizatorzy ta odsłona festiwalu będzie inna, niż wszystkie.
rozwiń zwiń