Teatr faktu. "To sztuki, które przychodzą do nas z ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 13:50
- Teatr dokumentalny opiera się na faktach. Na reportażach, wywiadach, ankietach. To teatr pisany przez życie - mówi Adam Nalepa, kurator Sopot Non-Fiction 2021 - największego w Polsce festiwalu poświęconego teatrowi faktu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Nie interesują nas dwa miecze spod Grunwaldu, ale jesteśmy ciekawi, co one mówią o nas dzisiaj. Adam Nalepa

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Jubileuszowa odsłona potrwa od 21 do 28 sierpnia i po raz pierwszy w historii tego wydarzenia wezmą w niej udział dwie grupy z zagranicy. - Co roku dostajemy od 40 do 50 zgłoszeń od artystów i naszą rolą, jako kuratorów, jest to, by wybrać te najbardziej aktualne - mówi gość Czwórki. - W tym roku czekaliśmy na projekty związane z pandemią, ale okazało się, że nie dostaliśmy żadnego. To pokazuje, jak bardzo wszyscy mam dość lockdownu i pandemii.

Posłuchaj
16:48 CZWÓRKA W to mi graj - teatr faktu 14.08.2021.mp3 Sopot Non-Fiction - co w programie 10. odsłony festiwalu? (W to mi graj/Czwórka)

Zobacz
apokryf spektakl 1200.jpg
Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Adam Nalepa podkreśla, że festiwal Sopot Non-Fiction to "who is who" współczesnego teatru w Polsce. - Gościliśmy u nas Piotra Gruszczyńskiego, Pawła Łysaka, Michała Pabiana. Małgorzatę Sikorską-Miszczuk - wymienia kurator. - W tym roku pojawią się: grupa Dolomity, Noémi Ola Berkowitz, Jan Jeliński i wielu innych. 

Sprawdź także:

Sopot Non-Fiction to platforma, na której wspólnie działają twórcy i publiczność. I chyba nie ma drugiego takiego festiwalu, na którym ta wymiana byłaby równie aktywna. Adam Nalepa

Ideą festiwalu jest tworzenie nowych spektakli. Aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i inne zaangażowane osoby pracują wspólnie nad projektami teatralnymi. Bazą do warsztatów są reportaże, artykuły, wywiady i inne materiały prasowe. Tygodniową pracę kończy tzw. Maraton Non-Fiction, czyli dwudniowy pokaz w formule "work in progress". - To jest bardzo intensywny czas. Wszyscy pracują od rana do wieczora, a zalążki spektakli, które powstają w trakcie warsztatów, prezentujemy publiczności i dajemy jej możliwość wejścia z nami w dialog - wyjaśnia rozmówca Michała Piwowarka. - Dzieje się to w takim momencie pracy nad spektaklem, do którego zazwyczaj publiczność nie ma dostępu. I na tym też polega wyjątkowość Sopot Non-Fiction. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Adam Nalepa (kurator Sopot Non-Fiction 2021)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Agata Duda-Gracz: nasz świat roi się od Hamletów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 16:00
- Nie znoszę Hamleta za to, że jest egoistą i skupioną na sobie miernotą. Jednak uczyniłam go bohaterem najnowszej realizacji, bo taki Hamlet jest diagnozą naszych czasów - mówi Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Ja jestem Hamlet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romeo i Julia w operze, czyli naga prawda o miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:00
14 lutego w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera "Romea i Julii". - To opowieść o emocjach, które nigdy nie ulegną przeterminowaniu - mówi reżyser przedstawienia Michał Znaniecki.
rozwiń zwiń