Rob Wasiewicz: w teatrze dzielę się bliskością

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 11:30
- Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czym dla mnie jest aktorstwo. Ale nie przez brak słów, tylko przez ich nadmiar. A jeśli kiedyś się dowiem, to zrobię wszystko, żeby znów o tym zapomnieć - mówi Rob Wasiewicz. Aktora możemy oglądać w Teatrze Studio w Warszawie - m.in. w spektaklach "Przemiany" i "Bowie w Warszawie".
Ewa Błaszczyk (P) i Robert Wasiewicz (L) podczas próby spektaklu Metafizyka dwugłowego cielęcia w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w Teatrze Studio w Warszawie.
Ewa Błaszczyk (P) i Robert Wasiewicz (L) podczas próby spektaklu "Metafizyka dwugłowego cielęcia" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w Teatrze Studio w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Rob Wasiewicz absolwentem PWST w Krakowie i aktorem Teatru Studio w Warszawie.
  • Aktor współpracował z takimi reżyserami, jak: Natalia Korczakowska, Krzysztof Garbaczewski, Michał Borczuch i Marta Ziółek.
  • Najnowsza realizacja z jego udziałem to "Bowie w Warszawie" - z tekstem Doroty Masłowskie i w reż. Marcina Libera.

- Ostatnio w teatrze szukam bliskości, historii, które dają szczerość - mówi opowiada Czwórki. - Więcej się wzruszam - i jako widz, i jako aktor. Dużo myślę o tym, na ile aktorstwo może dawać bliskość. Jeśli można się nią podzielić z ludźmi, których się nie zna, to to jest najpiękniejsza rzecz.

Przemiany wg Roba Wasiewicza

Rob Wasiewicz jest absolwentem PWST w Krakowie i byłym stypendystą Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Współpracował m.in. z Natalią Korczakowską, Krzysztofem Garbaczewskim i Martą Ziółek. - Mam poczucie, że tak długo, jak jest możliwość dialogu między reżyserką, reżyserem a aktorem, to pole do eksploracji nawet trudnych ról jest bardzo duże - wyjaśnia aktor. - Ostatnio współpracowałem z Mariuszem Trelińskim przy operze, w której gram psychopatycznego mordercę kobiet. Udało nam się połączyć nasze perspektywy postrzegania tej postaci. Dzięki temu zdołałem przeformatować rzeczy, których moja wrażliwość nie chciała albo nie była w stanie udźwignąć.

Gość Czwórki stworzył też kilka własnych projektów z warszawską młodzieżą, a ostatnio z reżyserem Michałem Borczuchem zrobił "Przemiany" - spektakl o dorastaniu dla młodych i dorosłych, który opiera się na tytułowych "Przemianach" Owidiusza, aktorskich improwizacjach oraz tekście Joanny Bednarczyk, który powstał we współpracy z młodzieżą zaangażowaną w ten proces twórczy.

Posłuchaj
14:52 CZWÓRKA W to mi graj - rob wasiewicz 14.01.2022.mp3 Rob Wasiewicz na pograniczu tańca i teatru (W to mi graj/Czwórka) 

Bowie w Warszawie

Pod koniec grudnia 2021 roku w warszawskim Teatrze Studio odbyła się premiera spektaklu "Bowie w Warszawie" - w reż. Marcina Libera i według dramatu Doroty Masłowskiej. - Podobno ten tekst Dorota napisała specjalnie dla naszego zespołu, co już jest ogromnym wyróżnieniem. A Marcin jako reżyser nie boi się mocnych rozwiązań, grubych żartów i dużych pieczarek, które pojawiają się na scenie - przyznaje Rob Wasiewicz. - Praca z tymi twórcami jest bardzo inspirująca i popycha w różne rozwiązania. Poza tym jestem kryptofanem Masłowskiej. Zaczytywałem się w jej książkach, chodziłem do teatrów na jej sztuki. "Bowie w Warszawie" był dla mnie spełnieniem marzeń. Dorota Masłowska ma niezwykłą zdolność zapisywania polskiej wrażliwości: smutnej i przygnębiającej, a jednocześnie komicznej.

Bowie w Warszawie | trailer / STUDIO teatrgaleria


"Bowie w Warszawie" to sceniczny kryminał i wielowątkowa opowieść o Warszawie lat 70., wstrząśniętej pogłoskami o grasującym dusicielu. Realia gierkowskiej dekady poznajemy przede wszystkim z perspektywy "mieszkanek odbudowanego z bólu miasta", zatrwożonych sprawą Dusidamka z Mokotowa. - Ten tekst mocno inspiruje do pytań na temat nienormatywnych emocji, które są zapisane w historii głównej bohaterki Reginy. Sztuka - w treści i formie - porusza temat uczuć, których się nie czuje i których nie da się samemu zarejestrować. To ciekawe rozliczenie się z przeszłością, która nadal trwa - dodaje.

Sprawdź też:

A jakie plany na przyszłość ma gość Gosi Jakubowskiej? - Ostatnio tyle się dzieje, że powoli odczuwam pragnienie, żeby usiąść w jednym miejscu. Choć na chwilę - śmieje się Wasiewicz. - Ale nie narzekam, tylko się cieszę, bo każdy spektakl, każda realizacja to okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi i do przeżycia kolejnej przygody. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Rob Wasiewicz (aktor)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Studencka wizja "Burzy" wg Williama Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 18:15
Teatr Politechniki Warszawskiej przedstawia swoją interpretację dramatu Szekspira "Burza". - Nasza inscenizacja to spektakl z przesłaniem dla młodych ludzi, jak również dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, co młode pokolenie myśli o Szekspirze - mówi reżyser Grzegorz Sierzputowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jest mocne i głębokie". O dyplomie studentów warszawskiej Filmówki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:00
Niezgoda na zastaną rzeczywistość i walka o ideały dotyczą każdego pokolenia. Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej sięgnęli do historii muzyki i na nowo zinterpretowali utwory, które były wyrazem buntu muzyków sprzed ponad 30 lat. 
rozwiń zwiń