Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
Oliwia Hołozubiec w spektaklu On
Oliwia Hołozubiec w spektaklu "On"Foto: arch. prywatne

Pierwsze kroki stawiała na przedszkolnej scenie, grając Calineczkę. Potem uczęszczała do warszawskiej Dorożkarni i na zajęcia teatralne do Pałacu Młodzieży, skąd trafiła do Ogniska Teatralnego Machulskich. - Sztuka jest dla mnie najlepszym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z drugim człowiekiem. I to mnie zachwyca za każdym razem, kiedy schodzę ze sceny. Jestem tam po to, by przekazać jakąś myśl, żeby namówić do refleksji. I wiem, że mi się to udało, kiedy po zakończeniu sztuki ludzie chcą ze mną o tym porozmawiać - opowiada gość Czwórki. - Przede mną egzaminy do szkoły teatralnej, które chciałabym zdać, ale jeśli się to nie uda, to spróbuję za rok. Nie zostaję z pustymi rękami, bo dzięki sztuce "On" już wiem, co mam robić. Nie zmarnuję tego roku, nadal będę działać ze sztuką. 

"On" jest opowieścią o rodzicach i dzieciach, błędach przez nich popełnianych, o trudnej, ale bardzo silnej miłości i wreszcie o nadziei i przebaczeniu. - Zdecydowałam się na monodram, bo nie wyobrażałam sobie nikogo innego, kto mógłby za mnie opowiedzieć tę historię - tłumaczy rozmówczyni Michała Piwowarka. - Do tego potrzebna była odwaga, ale przede wszystkim napędzała mnie wolność, którą czułam podczas pracy nad sztuką. To wszystko zadziałało jak autoterapia.  

"On" - 27. Festiwal Teatralny | Kochan TV

Sprawdź także:

Ze swoim monodramem była już na wielu festiwalach teatralnych m.in. na Scenicznym Otwartym Festiwalu Artystycznym "SOFA", na którym została nagrodzona Grand Prix oraz nagrodą dla najlepszej aktorki. Sukces powtórzyła na Festiwalu Krótkich Form Teatralnych "12 minut". Dostała się również do finału ogólnopolskiego festiwalu monodramów - Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu oraz została laureatką XX Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży "Asteriada". Teraz sztukę "On" będzie można zobaczyć w Teatrze Ochoty w Warszawie - 20 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 i 19.00.  

Posłuchaj
19:15 CZWÓRKA W to mi graj - 03.06.2022.mp3 Oliwia Hołozubiec o monodramie "On" (W to mi graj/Czwórka)

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Oliwia Hołozubiec (autorka sztuki "On")

Data emisji: 3.06.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Cesarz" w Teatrze Capitol. "Spektakl jest kreacją zbiorową"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:30
Teatr Capitol we Wrocławiu szykuje się do pierwszej premiery w 2022 roku. Będzie to "Cesarz". Spektakl powstał w oparciu o głośną książkę Ryszarda Kapuścińskiego, a wyreżyserował go Cezary Studniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Król Roger" w Szczecinie. Podsumowanie 65 lat Opery na Zamku

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 15:53
Już 19 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego. Reżyserię powierzono debiutującemu Rafałowi Matuszowi, a do współpracy zaproszono chór partnerskiego teatru. To ogromne przedsięwzięcie. 
rozwiń zwiń