"Król Roger" Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 20:00
W "Operze pod gwiazdami" wysłuchaliśmy jednego z najważniejszych dzieł w historii opery, choć nie ma w nim miłosnych duetów, pojedynków, zabójstw i innych efektownych scenicznie elementów, bez których wielu melomanów nie wyobraża sobie tego gatunku. Akcja, rozgrywająca się w ciągu jednej nocy, opowiada o rozdarciu między umysłem a instynktem. W rolę tytułowego króla Rogera wcielił się Mariusz Kwiecień.
Mariusz Kwiecień - odtwórca tytułowej roli w operze Król Roger
Mariusz Kwiecień - odtwórca tytułowej roli w operze "Król Roger"Foto: PAP/ČTK

Akcja "Króla Rogera" rozgrywa się w XII wieku na Sycylii, gdzie król Roger wraz z żoną Roksaną i doradcą Edrisim dowiadują się o zagrożeniu dla Kościoła – pojawieniu się założyciela nowej religii – młodego Pasterza. Po doprowadzeniu Pasterza przed oblicze króla, ten rzuca czar na Roksanę i dworzan, którzy udają się na wyprawę do kraju wiecznej wolności. Roger rezygnuje z tronu i udaje się na poszukiwanie żony. Po długiej wędrówce odnajduje ją i Pasterza w jego rzeczywistej postaci – Dionizosa.

Program:

Karol Szymanowski Król Roger – opera w trzech aktach op. 46

wyk. Mariusz Kwiecień – baryton (Król Roger), Arnold Rutkowski – tenor (Pasterz), Krystian Adam Krzeszowiak – tenor (Edrisi), Joanna Zawartko – sopran (Roksana), Agnieszka Rehlis – mezzosopran (Dyakonissa), Remigiusz Łukomski – bas (Archiereios), Aleksandra Turalska – sopran solo, Sebastian Mach – tenor solo, Chór NFM, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Chłopięcy NFM, NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Jacek Kaspszyk

(Wrocław, 7.09.2018)

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 20.30

Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski opera
Czytaj także

Szymon Komasa: "Król Roger" to opera, którą trzeba zrozumieć i przetrawić

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:30
- Rogera jeszcze nigdy nie śpiewałem. Dostałem dwie propozycje, ale czułem podskórnie, że jeszcze nie jestem na nie gotowy. Zmienia się to co roku i coraz bardziej do tego dojrzewam - mówił w Dwójce słynny polski baryton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Klauza: Orkiestra to relacja. Trzeba dużo pracować razem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 12:16
- Artyści, którzy na co dzień nie grają muzyki operowej wykonali ogromną pracę. My nie gramy oper. My to robimy na  jeden raz i ta jednorazowa praca została doceniona. W Polsce nie ma większej nagrody muzycznej niż Fryderyk - komentował w audycji "Cafe muza" fakt, że Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz Chór Filharmonii Narodowej nagrodzono Fryderykiem w kategorii Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album "Karol Szymanowski: Hagith".
rozwiń zwiń