Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy XXIX. "Teatr z przesłaniem"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 16:48
W tym roku oglądać będzie można artystów z Polski, Ukrainy oraz Korei Południowej, a w programie znajdą się teatry alternatywne, pokazy sztuki jarmarcznej, cyrkowej, spektakle w formule komedii dell'arte oraz wędrowne teatry lalkowe. 
Teatr ulicyzdjęcie ilustracyjne
Teatr ulicy/zdjęcie ilustracyjneFoto: Anna Jurkovska/Shutterstock

W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 29. Jak przekonywał Dariusz Jarosiński, organizator i pomysłodawca przedsięwzięcia, festiwal ten zajmuje się "propagowaniem zjawiska teatru ulicznego i plenerowego".

- Jesteśmy ostoją klasycznego postrzegania teatru, a artyści, których zapraszamy, często zajmują się sztuką jako publicystyką, czyli uprawianiem komentarza do otaczającej nas rzeczywistości - podkreślał gość Czwórki. - Choć oczywiście nie robią tego wprost, mamy takie spektakle w ofercie. Oddzielam jednak misję naszego festiwalu od tego, co chcą przekazać twórcy - podkreślał. Jak tłumaczył, sens teatru jest nieustannie taki sam od wieków. 

- Tatr uliczny charakteryzuje się tym, że często jest bez tekstu, odbywa się też najczęściej w przestrzeni miejskiej, co oznacza, że wiele elementów dookoła spektaklu nas rozprasza - podkreślał Dariusz Jarosiński. - Taki teatr musi więc wpisywać się w tę przestrzeń, a jednocześnie wyróżnić z niej formą bądź treścią - podkreślał. 

Posłuchaj
05:39 czwórka most 1 lipiec 2022 12_22_56.mp3 O wydarzeniach związanych z Międzynarodowym Festiwalem Sztuka Ulicy XXIX opowiada Dariusz Jarosiński (W to mi graj/Czwórka) 

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy XXIX odbędzie się w dniach 1-3 lipca w Warszawie w takich punktach jak Rynek Nowego Miasta, Park Szczęśliwicki oraz plac Defilad. Wstęp jest wolny. - W tym roku odbędzie się w ramach festiwalu piętnaście wydarzeń, ale perełką będzie z pewnością tradycyjny teatr uliczny, odtworzony przez studentów z Korei Południowej. Pojawią się też aktorzy z Kijowa i Lwowa - wyliczał. Wśród spektakli polskich artystów będzie premiera. - Dzięki temu festiwalowi pokazujemy pewne "dobro narodowe", o które warto dbać - mówił gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Dariusz Jarosiński (pomysłodawca festiwalu)

Data emisji: 01.07.2022

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń