Scenograf. Człowiek z otwartą głową

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 14:30
Często zapominamy o nim i o jego pracy, tymczasem bez scenografa teatr nie byłby teatrem. Na czym polega praca scenografa i jakie relacje w pracy łączą go z reżyserem? O tym w najbliższym wydaniu audycji.
W audycji opowiemy o najnowszych spektaklach teatralnych
W audycji opowiemy o najnowszych spektaklach teatralnychFoto: shuterstock/Fer Gregory

W słownikowej definicji "scenografia" to plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Scenograf zajmuje się dekoracją, projektowaniem sceny i przygotowaniem kostiumów. Bywa też odpowiedzialny za opracowanie filmowych i teatralnych plakatów. - Scenograf, oprócz bogatej wyobraźni musi być także inżynierem i znać się na mechanice. Przydaje się też umiejętność tworzenia iluzji optycznej – opowiadał w Czwórce scenograf Andrzej Albin. Pierwszym etapem tworzenia scenografii są konsultacje z reżyserem, na których ustala się, co będzie nam potrzebne. Potem rozpoczyna się proces kreacji.

W historii polskiego teatru było wielu wybitnych scenografów. Wśród nich Józef Szajna - malarz, scenograf, reżyser, autor i reformator. Dla Szajny istotną rolę w tworzeniu przedstawień odgrywała scenografia, bogata w symbolikę oraz często przesadne rekwizyty. Poszukiwał najlepszej formy do wyrażania siebie. Tworzył zatem przestrzenie, które pozwalały mu pokazywać jego zamysł artystyczny. Zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. "Spełniam życie zgodnie ze swoim wyborem, nie mówiąc, czy to jest zawód, tylko zgodnie ze swoim wyborem. Tutaj, na tym obszarze sztuki czuję się dobrze. Zmieniam dyscypliny, piszę scenariusze i tworzę teatr autorski, reżyserię" - mówił Jerzy Szajna. Kolejną ważna postacią wśród scenografów był Andrzej Sadowski, który zasłynął jako twórca niezwykłych dekoracji i kostiumów do oper kameralnych i autor niezwykłych dekoracji, jak np. ta do "Joanny D’Arc” Arthura Honeggera.

***

Na audycję "W to mi graj" - w piątek (12.08) o godz. 14.05 - zaprasza Marta Zinkiewicz.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl

Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wytańczyć "Burzę". Co w programie 26. Festiwalu Szekspirowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 16:16
26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 6 sierpnia. W tym czasie do Gdańska przyjadą artyści i zespoły z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz z różnych części Polski.  
rozwiń zwiń