Musical "1989". Historia Polski rapem pisana

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 18:10
A gdyby tak najnowszą historię Polski opowiedzieć na hip-hopowych bitach? Takie zadanie postawili sobie twórcy musicalu "1989" i stworzyli widowisko, do którego muzykę skomponował Andrzej Mikosz "Webber" znany m.in z wieloletniej współpracy z raperem Łoną. 
1989 to koprodukcja Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Premiera musicalu odbędzie się 19 listopada 2022 roku.
"1989" to koprodukcja Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Premiera musicalu odbędzie się 19 listopada 2022 roku.Foto: mat. prasowe/Bartek Barczyk

W stronę rapowego panteonu

Na pomysł musicalu wpadli Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły i Katarzyna Szyngiera, która jest także reżyserką spektaklu. Za redakcję literacką "rapów" odpowiedzialny jest Patryk Bobrek Bober - zwycięzca Bitwy Warszawskiej. - Zanim przystąpiliśmy do pracy, o hip-hopie mieliśmy takie pojęcie, że jest i nasza wiedza w tej materii była szczątkowa - śmieją się goście Czwórki. - Dziś nadal nie uważamy się za specjalistów, ale przez ostatnie półtora roku przebyliśmy długą drogę w stronę rapowego panteonu i na pewno nie jesteśmy już "żółtodziobami". 

Od "Hamiltona" do transformacji ustrojowej 

Punktem wyjścia dla "1989” był "Hamilton" rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził rap na Broadway i zaproponował świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Rozmówcy Michała Piwowarka przyznają, że co prawda w trakcie prób zdążyli już o  “Hamiltonie” zapomnieć, ale podkreślają, że ten rodzaj snucia historii nadal jest im bliski. - Nasz musical też jest spektaklem dokumentalnym, który ma idealnie udawać musical, który będzie interesujący i dla fanów tego gatunku, i dla wielbicieli innych teatralnych form - mówi Katarzyna Szyngiera. - Od początku naszej współpracy, czyli mniej więcej już od 8 lat, realizujemy same karkołomne pomysły. Już samo to, że w naszym gronie jest reżyserka, dziennikarz i naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego (Marcin Napiórkowski), pokazuje z jak niecodzienną formacją ma do czynienia nasza publiczność - dodaje Mirosław Wlekły.

Sprawdź także:

"1989" - TEASER | Teatr im. Juliusza Słowackiego

"Grzeczni chłopcy nie obaliliby systemu"

"1989" pokaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych - podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole - ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. - Kiedy rozmawialiśmy z Władysławem Frasyniukiem, powiedział nam, że film o tamtych czasach mógłby nakręcić tylko Quentin Tarantino. Bo za często historie o Solidarności opowiada się jak historię o grzecznych chłopcach, a przecież grzeczni chłopcy nie obaliliby systemu. Mamy nadzieję, że nasz spektakl odda właśnie takiego ducha tamtej epoki - podsumowują twórcy musicalu.  

Posłuchaj
16:45 CZWÓRKA WTMG - 1989 04.11.2022.mp3 Musical "1989" - rozmowa z twórcami spektalu (W to mi graj/Czwórka)

Premiera musicalu "1989" odbędzie się 19 listopada 2022 roku. Premiera musicalu "1989" odbędzie się 19 listopada 2022 roku.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Katarzyna Szyngiera (reżyserka), Mirosław Wlekły (reporter, pisarz i wsółautor scenariusza musicalu)

Data emisji: 04.11.2022

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

"Cesarz" w Teatrze Capitol. "Spektakl jest kreacją zbiorową"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:30
Teatr Capitol we Wrocławiu szykuje się do pierwszej premiery w 2022 roku. Będzie to "Cesarz". Spektakl powstał w oparciu o głośną książkę Ryszarda Kapuścińskiego, a wyreżyserował go Cezary Studniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń