"Troja. Wojny nie będzie!". Sztuka, która stawia ważne pytania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:50
"Iliada" Homera, "Achilleis" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Trojanki" Eurypidesa to główne inspiracje twórczyń spektaklu "Troja. Wojny nie będzie!". Sztukę można oglądać w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.  
Troja. Wojny nie będzie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora
"Troja. Wojny nie będzie" w Opolskim Teatrze Lalki i AktoraFoto: Grzegorz-Gajos/mat. prasowe

Czy jest możliwy świat bez wojen?

Spektakl powstał na podstawie autorskiego scenariusza reżyserki Anny Wieczorek, a punktem wyjścia dla sztuki były teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen. - Kiedy zaczynałam pracę nad tekstem, chciałam, żeby jego tytuł brzmiał: "Wojny nie było". Ale patrząc na to, co dzieje się wokół, straciłam wiarę, że możliwy jest świat bez wojen. Bardzo się jednak cieszę, że istnieje taka przestrzeń jak teatr, w której można się z tym tematem mierzyć i można go przeżyć - mówi reżyserka. - Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, byłam przerażona i wydaje mi się, że wszystko to, co wtedy przeżywałam, obserwowałam i o czym myślałam, miało wpływ na ostateczny wygląd sztuki.  

Techno, które jest o wojnie

Muzykę do spektaklu skomponowała Magdalena Gorwa - kompozytorka młodego pokolenia, która od 2016 roku stale współpracuje ze środowiskiem teatralnym, a spektakle z jej muzyką były wystawiane w takich teatrach jak Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu czy Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Doszłyśmy z Anią do wniosku, że muzyka elektroniczna będzie najlepszą oprawą dla tej opowieści. Że powinno to być techno - wspomina rozmówczyni Michała Piwowarka. - Wojnę trojańską można przedstawić tak, jak zrobił to Wolfgang Petersen w filmie "Troja", z muzyką Jamesa Hornera. Ale my chciałyśmy zrobić to mocniej. Bardziej agresywnie. Bo przecież wojna toczy się tak blisko nas. 

TROJA. WOJNY NIE BĘDZIE!_trailer | Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Młode pokolenie w "chocholim tańcu"

Główną bohaterką dramatu jest Kasandra. Reprezentuje młode pokolenie, które musi mierzyć się z coraz trudniejszymi doświadczeniami: z pandemią, wojną na Ukrainie i postępującą katastrofą klimatyczną. Ale nie chce biernie przyglądać się temu, jak świat płonie, albo udawać, że tego pożaru nie widzi. Chce zapobiec katastrofie. W swoim dążeniu do znalezienia rozwiązania jest jednak osamotniona. Starsze pokolenie nie rozumie jej buntu wobec bierności, a pozostali obserwatorzy i wrogowie tylko się temu przyglądają i czekają na odpowiedni moment, by wykorzystać ten "chocholi taniec", w którym Troja utknęła. - Na co dzień jestem aktorką i prowadzę warsztaty z młodzieżą. W trakcie tych spotkań często pytałam ich o bohaterów związanych z mitologią. Niestety wiedza na temat Odyseusza, Priama czy Agamemnona była bardzo skąpa - mówi Anna Wieczorek. - Poczułam potrzebę, żeby ułatwić im sprawę i zebrać wszystkie wątki razem. A przy okazji rozpocząć z młodym widzem rozmowę o wojnie. O języku, który opisuje wojenne doświadczenia, i o emocjach, które przeżywają ci, którzy nie biorą udziału w walkach, ale w pewnym sensie żyją w cieniu wojny.  

Sprawdź też:


"Troja. Wojny nie będzie" w  Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Na zdjęciu: Aleksandra Mikołajczyk w roli Kasandry. "Troja. Wojny nie będzie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Na zdjęciu: Aleksandra Mikołajczyk w roli Kasandry.

Prapremiera sztuki "Troja. Wojny nie będzie!" odbędzie się 25 lutego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Posłuchaj
18:29 CZWÓRKA WTMG - troja - 24.02.2023.mp3 O spektaklu "Troja. Wojny nie będzie" opowiadają Anna Wieczorek i Magdalena Gorwa (W to mi graj/Czwórka)

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Anna Wieczorek (autorka scenariusza, reżyserka), Magdalena Gorwa (kompozytorka muzyki)

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 14:50
- Teatru takiego, jak mów, nie tworzy się w samotności. Mam fantastyczny zespół, któremu ufam i który ufa mojej artystycznej intuicji - mówi Grzegorz Bral , reżyser i twórca Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń