Niezgoda. jpg - spektakl o młodzieży i dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 17:37
Pod koniec września Teatr Zagłębia zaprezentował spektakl "Niezgoda.jpg". To spektakl dla młodych widzów, który opowiada o przyjaźni i przekraczaniu granic. Spektakl jest wystawiany poza deskami teatru - w szkołach. 
Spektakl Niezgoda.jpg należy do nurtu teatru w klasie
Spektakl "Niezgoda.jpg" należy do nurtu "teatru w klasie" Foto: Screen/Facebook Teatr Zagłębia

- Poznajemy uczniów 8 klasy szkoły podstawowej Kameleona i Tapeciarę, których zaczyna łączyć relacja na granicy przyjaźni i miłości romantycznej - opowiada Agata Kędzia, pedagog w Teatrze Zagłębia. - Jest podejrzenie, że Kamelon jest wycofany i nie specjalnie lubiany w szkole, a Tapeciara jest nowa. Oni oboje nie są do końca akceptowani w  swoich grupach. Zaczynają się do siebie zbliżać.

Teatr w klasie

Jak mówią twórcy przedstawienia, spektakl należy do nurtu "teatru w klasie" i jest grany w salach lekcyjnych. Ideą są spotkania z uczniami i uczennicami w naturalnym dla nich środowisku szkoły. Integralnym elementem pokazów są także warsztaty pedagogiczno-teatralne dla całej klasy, których celem jest zgłębienie tematyki spektaklu w atmosferze zaufania i twórczej współpracy.

Jako widzowie, uczniowie obserwują bohaterów i analizują co się pomiędzy nimi dzieje. Sprawdzają, jakie są ich oczekiwania wobec relacji rówieśniczej, ale również jak funkcjonuje całe środowisko szkolne, które ich obserwuje.


Inspirujące warsztaty

Wiosną 2022 odbyły się dwutygodniowe warsztaty z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 4.  Służyły one zdobyciu inspiracji do tekstu przedstawienia, ale także do zastanowienia się z młodzieżą, czym jest zjawisko przemocy rówieśnieczej. - Chcieliśmy, żeby spektakl był głosem młodzieży, a nie głosem dorosłych, które sobie wyobrażają, jak funkcjonuje dzisiejsza młodzież - tłumaczy pedagog. - Warsztaty przyniosły nam przede wszystkim refleksję, dotyczące tego jak nasze ciała funkcjonują w przestrzeni szkolnej i tego, jak  trudno nam przełamać pierwszy dystans i wyjść z dyscypliny do której nas szkoła przygotowuje.

Źr. youtube/niezgoda.jpg, reż. Justyna Łagowska //making of//Teatr Zagłębia


Spektakl w trasie

Podstawowym elementem, który wyciągnęła dramaturg Daria Sobik, do tego przedstawienia było zagadnienie czym jest zgodna i niezgoda. -  Na co się godzimy w relacjach, co jest dla nas dobre. Ale też kiedy możemy mówić - opowiada Agata Kędzia. -  Spektakl rusza w trasę.  Harmonogram ustalony jest do końca roku, jednak w dalszym ciągu szkoły z województwa śląskiego mogą zapraszać twórców i przedstawienie do swoich szkół. Wystarczy skontaktować się z Biurem Współpracy z Widzami w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Od stycznia 2023 rozpocznie się nowy set.


Posłuchaj
03:34 Czwórka/W to mi graj - Niezgoda.jgp. 07.10.2022.mp3 Agata Kędzia, pedagog teatru w Teatrze Zagłębia o spektaklu "Niezgoda. jpg" (W to mi graj/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 14.45

aw

Czytaj także

"Rzecz o Prezydencie Zełenskim". Premiera w Teatrze Nowym Proxima

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 18:00
- To jest sztuka o Zełenskim, ale nie dosłowna. Chciałem pokazać kontekst, w którym żyje i działa ten człowiek. I nie chciałem walić mu laurki, tylko pokazać tę wojnę i jego w niej miejsce - mówił Ziemowit Szczerek, autor sztuki o prezydencie Ukrainy, którą pokaże Teatr Nowy Proxima w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 17:50
Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
rozwiń zwiń