Święto Melpomeny w cieniu wojny - teatry wspierają Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 16:40
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto nie tylko twórców teatralnych, ale także wszystkich widzów. W tym roku w programach wielu instytucji znalazły się akcje wsparcia dla Ukrainy.
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.Foto: shutterstock/ Fer Gregory.

"To jest orędzie na czas wojny, która trwa i pokoju, który nadejdzie. Orędzie dla teatru jaki znamy i jaki stworzymy. Orędzie dla świata, który musi się zmienić, by go ocalić" - tak napisano w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru.

- Najistotniejsze w tym jest to, że to święto odbywa się w cieniu wojny. Jeśli myślimy o teatrze to widzimy zbombardowany teatr w Mariupolu, lwowski teatr, który stał się schronieniem dla uchodźców, polskie teatry, które również udzielają schronienia uciekającym przed wojną - mówi Kamila Paprocka-Jasińska z Instytutu Teatralnego. - Widzimy też napis "Dzieci", który został wymalowany na przed teatrem w Mariupolu, a także jest malowany na placach przed innymi teatrami i parkingach w nawiązaniu do tych dramatycznych wydarzeń.

Teatry całego świata od wielu dni solidaryzują się z teatrami ukraińskimi. Wiele teatrów z okazji swojego święta organizuje wydarzenia oraz akcje wsparcia dla Ukrainy. Dołącza do tego także Instytut Teatralny, a rozpoczyna w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca wieczorem ukraińskim "Ukraina jest światem".

- Wybraliśmy taki tytuł, bo wierzymy, że na Ukrainie toczy się teraz bój o cały świat. Symbolizuje go gołąbek pokoju, który znalazł się w grafice do tego wydarzenia - wyjaśnia gość audycji. - Nawiązuje jednocześnie do polskiego orędzia, które jest pacyfistyczne i namawia do zawarcia pokoju.

W tym specjalnym wieczorze wystąpi między innymi aktorka i pieśniarka Natalia Polowynka, która jest związana z lwowskim ośrodkiem teatralnym "Słowo i Głos". Na scenie pojawi się także zespół Dziczka, który w swoim repertuarze ma pieśni ukraińskie, a także Szczepan Pospieszalski z kapeli "Tęgie Chłopy", będą czytane także wiersze poetów ukraińskich. Cały dochód z imprezy przeznaczony będzie na ochronę ukraińskich zabytków.


Mimo, że remontowany, do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru zaprasza także Teatr Dramatyczny w Białymstoku. - 27 marca dokładnie w południe na placu przed teatrem zostanie odczytane orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Następnie zaprosimy mieszkańców Białegostoku do napisania na specjalnej tablicy życzeń - opowiada dyrektor teatru Piotr Półtorak. - Przewidziane są niespodzianki, a także zaproszenia na spektakle, które gramy w przestrzeni miasta. Zaprosimy także do wzięcia udziału w konkursie "Moje pierwsze wspomnienie z teatru", nagrodą dla zwycięzców będzie kolacja z aktorem i aktorką.


Dodatkowo w Białymstoku, w ramach akcji "Make Szekspir great again" można będzie usłyszeć fragmenty "Makbeta" Szekspira w wykonaniu aktorów teatru. W Podlaskim Instytucie Kultury i Kinie Ton odbędą się spektakle Teatru Dramatycznego. Teatr wspiera Fundację Dialog i włączył się w akcję zbierania pieniędzy na dom pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przed spektaklami będą zbierane fundusze na ten cel.


Posłuchaj
12:33 Czwórka/ W to mi graj 25.03.2022.mp3 W audycji mówimy o Międzynarodowym Dniu Teatru (W to mi graj/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Kamila Paprocka-Jasińska (Instytut Teatralny), Piotr Półtorak (dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku)

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Artyści wizjonerzy na festiwalu teatralnym w Łodzi. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 18:00
Artyści wizjonerzy tworzą dzieła, które nas poruszają. Spektakle, o których nie potrafimy zapomnieć. Obrazy, które całe życie mamy przed oczami. To oni będą bohaterami kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czasami trzeba być niegrzeczną. Musical "Matylda" w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 10:00
"Matylda" to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, który do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy trafił prosto ze scen West Endu i Broadway'u. - Przygotowując ten spektakl cieszę się jak dziecko i cieszę się razem z dziećmi. To rozśpiewane i roztańczone widowisko, w którym biorą udział zarówno profesjonalni aktorzy, jak i wiele utalentowanych dzieci - opowiada reżyser Jacek Mikołajczyk. 
rozwiń zwiń