Epistolografia. Kiedy pisanie listów było sztuką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 12:30
Krótkie komunikaty i emotikony - tak w dzisiejszych czasach "korespondujemy" ze światem. Zanim jednak zaczęliśmy masowo korzystać z maili i komunikatorów, ludzie pisali listy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Silatip

Epistolografia, czyli wysyłam pisanie

Pochodzenie terminu "epistolografia" od greckich słów epistello (wysyłam) i grapho (piszę) pokazuje, że początki rozwoju piśmiennictwa epistolarnego i teorii listu sięgają czasów starożytnych. - O epistolografii mówi się, że jest sztuką, czyli praktyką opartą na pewnych zasadach, wzorach i normach dotyczących kompozycji listu, jak i stylistyki - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Sicińska. - Można też rozumieć epistolografię jako piśmiennictwo w formie listów, czyli pewien typ tekstów.    

Posłuchaj
07:04 [CZWORKA]Sobotologia 24 październik 2020 list.mp3 Sztuka pisania listów, czyli historia epistolografii Stacja Nauka/Czwórka)

 

W listach do księcia konieczne było użycie sformułowania "jaśnie oświecony". Do matki należało napisać "jaśnie wielmożna sercem ukochana matko i dobrodziejko" Katarzyna Sicińska

Do czego służyły listowniki?

Do nauki pisania listów były nawet tworzone podręczniki, tzw. listowniki. - Zawierały one wyszczególnienie pewnych typów listów, przykłady listów autentycznych bądź spreparowanych - opowiada gość Czwórki. - Szczególnej kodyfikacji podlegały zwłaszcza trzy elementy struktury listu: inskrypcja, czyli dzisiejszy adres, salutacja (rozpoczęcie) oraz formuła końcowa, na którą składało się wiele rozmaitych formuł cząstkowych - tłumaczy.  

Listy do nawiązywania intymnej relacji

Prawdziwy rozkwit epistolografii, nazywany często epistolomanią, nastąpił na przełomie XVIII i XIX w. Wtedy to właśnie nastąpił rozwój powieści epistolarnej, czyli powieści napisanej w formie listów. Takiej jak np. "Niebezpieczne związki” Pierra Choderlos’a de Laclos’a.

Dangerous Liaisons (1988) Official Trailer - Glenn Close, John Malkovich Movie HD / Movieclips Classic Trailers

W XIX wieku ozdabiano listy zasuszonymi kwiatami, a kobiety nawet je perfumowały Katarzyna Sicińska

Sztuka pisania listów ma także w dziejach polskiej literatury długą i sławną historię. Wystarczy wspomnieć listy Jana III do Marysieńki, Juliusza Słowackiego do matki i Zygmunta Krasińskiego do Delfiny Potockiej, czy listy napisane przez Henryka Sienkiewicza. - To też jest epistolografia, tyle że rozumiana jako zbiory listów pisane niezwykłe osobistości świata kultury, sztuki czy polityki - podsumowuje dr hab. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.  

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 10.40

kul

 


Czytaj także

Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:00
- Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że psy mają gust muzyczny. Możemy za to stwierdzić, że mają różną wrażliwość na różne dźwięki - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca i instruktorka szkolenia psów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy i ich słabości. Kto kochał za mocno, kto palił za dużo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:00
Wielki Arystoteles jąkał się, Albert Einstein podkradał tytoń do fajki, a współtwórca mechaniki kwantowej Erwin Schrödinger miał liczne kochanki. - Galileusz natomiast bardzo lubił wino i często go nadużywał - opowiada prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. 
rozwiń zwiń