Jak Święty Mikołaj pojawił się w naszych domach?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:40
Jedni mówią, że wpada przez komin, inni, że sam sobie otwiera drzwi i na paluszkach wnosi prezenty pod choinkę. Są też tacy, którzy wierzą, że Mikołaj przyjeżdża ciężarówką...  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: vectorfusionart/shutterstock.com

Sprawdź także
shutterstock_522161059 mikołaj samochód 1200 kierowca.jpg
Święty Mikołaj - co o nim wiemy?

Mikołaj jak malowany

Chodzi oczywiście o świąteczną reklamę pewnego popularnego napoju, która po raz pierwszy pojawiła się w prasie w 1930 roku. Menadżerowi z agencji reklamowej D'Arcy - Archiemu Lee - zależało na to na tym, żeby w reklamie pokazać całą postać Świętego Mikołaja, który byłby zarazem realistyczny i symboliczny. Opracowanie grafik zlecono ilustratorowi z Michigan, Haddonowi Sundblomowi, który zainspirował się wierszem Clementa Clarka Moore'a z 1822 roku "A Visit From St. Nicholas". W utworze Mikołaj jest przedstawiony jako ciepły, przyjazny i korpulentny starszy pan. 

Posłuchaj
04:09 mikolaj.mp3 Historia Świętego Mikołaja w tekstach popkultury (Sobotologia/Czwórka)

 

Zpbacz
święta free 1200.jpg
Kolejne Święta z Kevinem? Niekoniecznie. Polecamy filmy

Kim był prawdziwy Święty Mikołaj?

Etnografowie mają z tym pytaniem dużo problemów. - Prawdziwe jest to, co twierdzimy,  co myślimy, a w Świętego Mikołaja po prostu chcemy wierzyć. Że mieszka na dalekiej północy i że przynosi prezenty wszystkim grzecznym dzieciom - wyjaśnia etnograf Robert Zydel z Państwowego Muzeum Etnograficznego. Ale ten prawdziwy Mikołaj pochodził z Patary, miejsca, które dziś znajduje się Turcji. Był biskupem i zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz.

Oprócz dobrego serca, Mikołaj był też człowiekiem wielkiej wiedzy. - Uczestniczył w soborze nicejskim w 325 roku, czyli w konferencji, podczas której ustanawiano, jak powinno wyglądać chrześcijaństwo - opowiada ekspert. 

Sprawdź także:

Złocone orzechy zamiast smatfonów 

Kult Świętego Mikołaja szybko rozpowszechnił się wśród chrześcijan. Został on patronem Amsterdamu, jego imieniem nazywano też kościoły. Do dziś w samym Rzymie jest ich 11, natomiast w Polsce - aż 327. Pierwsze wzmianki o mikołajkach w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były jednak skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

Santa Claus: The True Story / Biographics

Święty Mikołaj w popkulturze

Kiedy przyjrzymy się ikonografii, zarówno wschodniej jak i zachodniej, zauważymy, że na początku szata św. Mikołaja nie jest z wszechogarniającej czerwieni. Co więcej - zamiast zabawnej czapki z pomponem na głowie ma mitrę, a w ręku trzyma pastorał. - Popkultura i środki masowego przekazu "przerobiły" sobie ten wizerunek i utrwaliły go w naszej pamięci - przyznaje rozmówca Agaty Nowotnik. - Sukces świątecznych reklam, ich powtarzalność i schematyczność powodują, że wypierane są lokalne tradycje i unifikuje nam się wizja Bożego Narodzenia. 

Mariah Carey - All I Want for Christmas Is You (Make My Wish Come True Edition) / Mariah Carey

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 10.05

kul

Czytaj także

Świąteczna odsłona rowerowego koła

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 09:11
Masz w piwnicy lub na strychu stary, nieużywany rower? Nie wyrzucaj! Wykorzystaj! Jego koła będą doskonałą świąteczną ozdobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grinch boty - zmory współczesnego e-handlu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 16:30
Z roku na rok jest ich coraz więcej i coraz bardziej utrudniają nam robienie zakupów w sieci. W nierównym starciu z "grinch botami" ciągle jesteśmy na przegranej pozycji. 
rozwiń zwiń