DIY - z czego zrobić świąteczne dekoracje na ostatnią chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 12:49
Wianki, pisanki, króliczki z papieru, obrazki z rzeżuchy i ozdobne serwetki - jak zrobić proste i efektowne dekoracje świąteczne? - Możemy wykorzystać właściwie wszystko - Ilona Jankiewicz-Próchenko, autorka bloga "Przeplatane kolorami".
jak zrobić wydmuszkę?zdjęcie ilustracyjne
jak zrobić wydmuszkę?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleg_Mit/shutterstock.com
  • Dekoracje świąteczne powinny być jak najprostsze, a jednocześnie wielobarwne, by były efektowne
  • Warto zadbać o ekologiczne materiały, zrezygnować z plastiku i chemicznych barwników
  • Wystarczy piętnaście minuty, by udekorować świąteczny stół

Najciekawsze, tanie, funkcjonalne, a jednocześnie piękne ozdoby świąteczne warto wykonać własnoręcznie. Jak przekonuje Ilona Jankiewicz-Próchenko, autorka bloga "Przeplatane kolorami", dekoracje świąteczne i wiosenne zrobić można już w piętnaście minut. - Zwykły słoik po ciasteczkach wypełniony jajeczkami i rafią też może być dekoracją. Mając niewiele czasu możemy go poświęcić na wspólne tworzenie dekoracji i upiększanie domu i stołu - przekonywała gość Czwórki. 

Jak tłumaczyła, dekorowanie może być także ekologiczne. - Dekoracje powinny być jak najprostsze, a do ich stworzenia nie powinniśmy używać dużej ilości chemicznych, sztucznych elementów, barwników czy plastiku - mówiła ekspert. Jak wyliczała, jedną z takich świątecznych dekoracji są podstawki pod jajka, inną - wianki. - Pierwotnie kojarzyły się ode ze świętami Bożego Narodzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać je na Wielkanoc. Przede wszystkim - nie muszą one być okrągłe. Drzewa iglaste można zastąpić gałązkami wierzby czy brzozy. Do tego dodajemy mech. Warto wykorzystać tu jajka przepiórcze, które są mniejsze i lżejsze od kurzych, albo po prostu zrobić wydmuszki - podkreślała. Świąteczne wianki mogą być także elementem dekoracyjnym, który powiesimy nad stołem. 

Tradycyjnie podczas świąt wielkanocnych do robienia dekoracji wykorzystuje się także rzeżuchę. - Rośnie ona bardzo szybko i świetnie się sprawdza. Wystarczy włożyć ją do dekoracyjnego kubka, a jeśli na środek posadzimy króliczka, albo położymy pisankę, mamy idealną i najbardziej podstawową i tradycyjną dekorację - wyliczała Ilona Jankiewicz-Próchenko. - Rzeżuchę można też zasiać w ramce i zrobić z tego albo obrazek, albo dekorację na stół. 

Sprawdź także:

Warto przygotować także sam stół. By to zrobić wystarczy odpowiednio zwinąć serwetki, albo przygotować podkładki pod kubki. - Gdzieś pomiędzy miskami i talerzami można postawić też stroik, fajnie znaleźć ceramiczną miskę, włożyć do niej kawałek gąbki florystycznej, dookoła wbijamy krótko przycięte żonkile, wnętrze ozdabiamy mchem, a do środka dokładamy jajka przepiórcze - mówiła gość Czwórki.

Posłuchaj
07:19 święta czwóka 2022_04_16-09-37-06.mp3 Jak przyozdobić dom i świąteczny stół na ostatnią chwilę? (Tędy po trendy/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 09.13

Czytaj także

Dżem z cebuli - jak go zrobić w domu?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 15:20
Dżem z cebuli stał się ostatnio hitem mediów społecznościowych. Podpowiadamy, jak przyrządzić ten przysmak w domu. 
rozwiń zwiń