Slowlife - sztuka prostego życia w rytmie slow

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:57
Początek nowego roku to czas postanowień. A może by tak w tym razem postanowić sobie, że przestaniemy się spieszyć, gonić za dobrem materialnym, a po prostu zaczniemy być… szczęśliwi?
Audio
  • Na czym polega filozofia "slowlife" i czym tak naprawdę jest minimalizm? (Sobotologia/Czwórka)
Slowlife, czyli życie, pozbawione stresu, związanego z codzienną pogonią za pieniądzem, może być naprawdę przyjemne
Slowlife, czyli życie, pozbawione stresu, związanego z codzienną pogonią za pieniądzem, może być naprawdę przyjemneFoto: Glow Images/East News

Czytaj także
turysta samotność 1200.jpg
Mniej miej, wyciskaj więcej czyli zapiski minimalisty

Minimalizm, czyli otoczenie się wyłącznie tym, co jest nam niezbędne, a także slowlife, czyli życie bez pośpiechu - kojarzone są przez wielu z wyrzeczeniami. Jak przyznaje blogerka Katarzyna Kędzierska, te "filozofie życia" mają je jednak ułatwiać, a nie utrudniać. - To narzędzia, dzięki którym upraszczamy i porządkujemy codzienność - mówi ekspertka. - Jeśli, zamiast dążyć do określonego poziomu życia, "odwrócimy" swoją świadomość i uniezależnimy się od przedmiotów, nadejdzie dobra zmiana.

Jak podkreślała Kędzierska, zarówno minimalizm, jak i slowlife nie dotyczą wyłącznie kwestii materialnych. - Jestem jedną z wielu osób, które po prostu dokonały wyboru - uznałam, że nie chcę żyć w pędzie i stresie - mówiła. - A im mniej kupujemy, tym mniej musimy poświęcać czasu na zarabianie na te przedmioty i pielęgnację ich. Odzyskany czas możemy poświęcić na rzeczy naprawdę ważne.

Przejście na slowlife wymaga jednak nie tylko zmian we własnej głowie, ale także wokół siebie - zmian...  technicznych. O jakie zmiany chodzi? To tłumaczymy w materiale.

***

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 15.30

Materiał wyemitowano w audycji "Sobotologia".

kd/mc

Czytaj także

Czy to prawda, że "czarny" oznacza "zły"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 15:45
Ludzie najczęściej omijają zwierzęta o czarnym umaszczeniu szerokim łukiem. Kolor sierści rzeczywiście wpływa na charakter czworonogów, czy to tylko stereotyp?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak osiągnąć życiową równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 15:00
Zewsząd słyszymy, jak ważna jest harmonia duszy i ciała, ale to nie banał. Brak równowagi może skutkować... nawet śmiercią!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olejki eteryczne - zdrowa alternatywa dla pestycydów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 14:40
Olejki eteryczne przydają się m.in. do pieczenia lub kąpieli. Sara Berent z III LO w Gdyni wykorzystuje je zupełnie inaczej - do ochrony roślin.
rozwiń zwiń