Hobbit z Wilamowic. Czy na pewno go zrozumiesz?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 11:00
"Hobbit: hejn an cyryk" to tytuł spektaklu opartego na książkach Tolkiena. - U nas Golum, Bilbo, krasnoludy mówią językiem, który ma osiemset lat i pochodzi z Wilamowic - opowiada doktorant Bartek Chromik.
Audio
  • Doktorant Bartek Chromik opowiada o języku z Wilamowic (Pasjonauci/Czwórka)
Popularność zekranizowanego Hobbita i twórczości Tolkiena zainspirowała studentów, doktorantów i gimnazjalistów z Wilamowic do stworzenia spektaklu Hobbit: hejn an cyryk (na zdj. kadr z filmu Hobbit. Niezwykła podróż w reż. Petera Jacksona
Popularność zekranizowanego "Hobbita" i twórczości Tolkiena zainspirowała studentów, doktorantów i gimnazjalistów z Wilamowic do stworzenia spektaklu "Hobbit: hejn an cyryk" (na zdj. kadr z filmu "Hobbit. Niezwykła podróż" w reż. Petera Jacksona Foto: PAP/Photoshot/James Fisher

Czytaj także
Islandia 1200.jpg
Polacy i Islandczycy na srebrnym ekranie

Wilamowice to miasteczko koło Bielska-Białej. Jedyne w Polsce, które posiada swój własny język. - Jego korzenie sięgają XIII wieku, porozumiewali się nim przybysze z Europy Zachodniej, którzy osiedlili się na naszym terenie - wyjaśnia gość Czwórki. - Dziś językiem wilamowskim włada około 30 osób, dlatego postanowiliśmy go przybliżyć szerszej publiczności wykorzystując tolkienowskich bohaterów.

W spektaklu, który 26 lutego zobaczyć będzie można w Teatrze Polskim w Warszawie, grają dzieci i młodzież, które uczą się języka swoich przodków. W audycji podpowiadamy, gdzie można nauczyć się mówić po wilamowsku i testujemy internetowy generator wilamowskich przydomków.

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Bartek Chromik (doktorant na wydziale Artes Liberales na UW)

Data emisji: 20.2.2016

Godzina emisji: 17.00

kul/ei

Czytaj także

Podsumowujemy długą wyprawę Bilba Bagginsa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:16
Od koturnowych, przydługich mów, po przerysowane sceny walki, które czasem przyjmują groteskową formę. Czy "Hobbit" jest gorszą produkcją od "Władcy Pierścieni"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowice. Ocalić miasteczko od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 16:42
Wilamowice, niewielkie miasteczko w województwie śląskim, to jedyne miejsce w Polsce, które ma swój własny język oraz nietypowe bogactwo kulturalne.
rozwiń zwiń