Zieloni przestępcy. Jak mordują rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 12:40
Wabią urodą, potem łapią ofiarę i trzymają w uścisku, wreszcie duszą ją. - To są oprawcy przede wszystkim owadów. Ale największe dzbaneczniki potrafią upolować mysz, a nawet ptaka - opowiada Michał Gąstał, kolekcjoner roślin owadożernych. 
Audio
  • O roślinach z horrorów wziętych (Pasjonauci/Czwórka)
Festiwal Roślin Owadożernych w warszawskim Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbędzie się w dniach 3-7 maja 2017 roku
Festiwal Roślin Owadożernych w warszawskim Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbędzie się w dniach 3-7 maja 2017 rokuFoto: Leah-Anne Thompson/Shutterstock.com

Michał Gąstał Oprócz owadów rośliny owadożerne lubią słońce i wodę. Jeśli zdecydujemy się je uprawiać, powinniśmy stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, czyli terenów bagiennych

Gość Czwórki przyznaje, że to, co to, co przyciągnęło jego uwagę do "zielonych mięsożerców", to błyskawiczny atak na ofiarę oraz piękny wygląd. - Kilkanaście lat temu zobaczyłem muchołówkę w akcji. To trwało krócej niż mrugnięcie oka, bo te rośliny reagują w ciągu 1/10 sekundy od momentu dotknięcia ich wnętrza - tłumaczy kolekcjoner.

Owady muszą mieć się na baczności, a człowiek? - Enzymy trawienne owadożerców mogłyby naruszyć nasz naskórek mniej więcej po miesiącu stałego kontaktu - wyjaśnia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej i zdradza, dlaczego warto w domu uprawiać takie rośliny.

Na początku maja rośliny owadożerne będzie można podziwiać w warszawskim Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, na objętym Czwórkowym patronatem Festiwalu Roślin Owadożernych. Potem wystawa zagości także w innych miastach w Polsce.

Bohaterowie "Pasjonautów" Bohaterowie "Pasjonautów"

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Michał Gąstał (kolekcjoner roślin owadożernych)

Data audycji: 29.04.2017

Godzina audycji: 11.16

kul/gs

Czytaj także

Jak wywołać wiosnę na balkonie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 12:00
Na kalendarzową wiosnę musimy jeszcze poczekać, ale już dziś możemy urządzić własny ogródek w postaci farmy okiennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pączki z kwitnących drzew prosto na talerz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
Z bazi można zrobić rozgrzewający napar, pąki wierzby i topoli pomogą przy przeziębieniu, a pąki lipy warto zjadać tuż po zerwaniu, bo wtedy są najsmaczniejsze. O tych oraz innych właściwościach kwitnących roślin w Czwórce opowiedziały chemiczki i twórczynie naturalnych kosmetyków Marta Remplewicz i Zofia Marciniak.
rozwiń zwiń