Archimapy: Dzień Nauczyciela. Jak obchodzono go przed laty?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 16:28
- Ta praca wykonywana bez zaangażowania, wielkiego poczucia odpowiedzialności czyni z nas rzemieśliników, nie artystów kształtujących osobowość młodego pokolenia - mówiła przed laty prof. Irena Vigoriev, pracująca 39 lat w zawodzie nauczycielka z Zielonej Góry.
Audio
  • W Dzień Edukacji Narodowej zaglądamy do radiowego archiwum. Wierszyki i kwiaty były popularne i pół wieku temu (Archimapy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Everett Collection/Shutterstock

Kilkadziesiąt lat temu, podobnie jak dziś, ten dzień świętowano przygotowanym przez dzieci repertuarem - recytowano wiersze i śpiewano okolicznościowe piosenki. Nawet najmłodsi maszerowali do szkoły z bukietem kwiatów dla swoich nauczycielek. Czego życzono profesorom przed laty? Po czym można poznać dobrego nauczyciela? O tym w materiale Mateusza Gołębiewskiego.   

***

W archiwach Polskiego Radia ukryte są niesamowite historie. Dzięki nagraniom stworzyliśmy dźwiękową mapę popularnych kurortów.  Sprawdzimy, czy nadal funkcjonują. Przeniesiemy się w czasie i zajrzymy do dawnych ośrodków wypoczynkowych i na najpiękniejsze dzikie plaże. Pośpiewamy przy ognisku, odwiedzimy Juratę i Hel, wyruszymy na spacer po bieszczadzkich szlakach. Opowiemy o koloniach, pracy kaowca, starych kinach i miejskich rozrywkach. W każdą sobotę, w audycji "Pasjonauci" po godz. 11.45.

mat. prasowe/ac

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na genealogię. Czego możemy dowiedzieć się od naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:10
- Przeszłość to rzecz, na której budujemy teraźniejszość - w tym zdaniu ukryte jest to, czym tak naprawdę się zajmujemy - wyjaśniali członkowie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.
rozwiń zwiń