X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda na genealogię. Czego możemy dowiedzieć się od naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:10
- Przeszłość to rzecz, na której budujemy teraźniejszość - w tym zdaniu ukryte jest to, czym tak naprawdę się zajmujemy - wyjaśniali członkowie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.
Audio
  • "Twoje korzenie" - badacze na tropie historii naszych przodków (Pasjonauci/Czwórka)
Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)
Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)Foto: Czwórka/Michał Piwowarek

Młodzi ludzie z Krakowa założyli Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce. Z genealogicznej pasji zrobili zawód i dziś mają na swoim koncie ponad 2 tysiące spraw związanych z poszukiwaniem historii o naszych przodkach. Na czym polega ich praca? Członek stowarzyszenia Łukasz Karpecki wyjaśniał, że przede wszystkim jest to sumienna praca. - Część polega na długich godzinach poszukiwań informacji spędzonych przed komputerem. Druga, na tzw. wyjazdach terenowych, które nie polegają wyłącznie na docieraniu do różnego rodzaju informacji w archiwach - tłumaczył w studiu Czwórki.

Historia z podręcznika, to tak naprawdę tylko schemat. Służy nam za tło, kontekst, dzięki któremu docieramy do informacji, które są dla nas interesujące Michał Gierszon

- Nasza praca to wyprawy na cmentarze, odwiedziny dalekich krewnych i poszukiwanie kontaktów do osób, które mogłyby posiadać informacje o naszych przodkach. Łączymy ze sobą dane na podstawie siatki powiązań, które udaje nam się ustalić w trakcie naszych poszukiwań - opowiadali. 

Ludzie chcą szukać swoich przodków i odkrywać swoją przeszłość. Jest w nas pragnienie osadzenia swojej rodzinnej opowieści w historycznej narracji, którą znamy z podręczników Marta Raczyńska-Kruk

Dlaczego Polacy mają potrzebę wracania do historii swoich przodków? Dlaczego warto do niej sięgać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)

Data audycji: 31.03.2018

Godzina audycji: 11.46

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowiedzieć historię z prywatnej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 14:46
Taka idea przyświeca organizatorom wystawy "Album rodzinny: spojrzenia", na którą składają się fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta. W "Stacji Kultura" o projekcie opowiadała Agnieszka Pajączkowska, jedna z jego pomysłodawczyń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genealogia - w poszukiwaniu swoich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:03
Od czego zacząć tworzyć drzewo genealogiczne i dlaczego warto to zrobić? Jak przekonywali goście Czwórki, Anna Romiszewska i Michał Niemirowicz-Szczytt ze Związku Szlachty Polskiej, szukanie informacji o naszych przodkach często daje nam ogromną i bezcenną wiedzę o własnej tożsamości.
rozwiń zwiń