Moda na genealogię. Czego możemy dowiedzieć się od naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:10
- Przeszłość to rzecz, na której budujemy teraźniejszość - w tym zdaniu ukryte jest to, czym tak naprawdę się zajmujemy - wyjaśniali członkowie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.
Audio
  • "Twoje korzenie" - badacze na tropie historii naszych przodków (Pasjonauci/Czwórka)
Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)
Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)Foto: Czwórka/Michał Piwowarek

Młodzi ludzie z Krakowa założyli Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce. Z genealogicznej pasji zrobili zawód i dziś mają na swoim koncie ponad 2 tysiące spraw związanych z poszukiwaniem historii o naszych przodkach. Na czym polega ich praca? Członek stowarzyszenia Łukasz Karpecki wyjaśniał, że przede wszystkim jest to sumienna praca. - Część polega na długich godzinach poszukiwań informacji spędzonych przed komputerem. Druga, na tzw. wyjazdach terenowych, które nie polegają wyłącznie na docieraniu do różnego rodzaju informacji w archiwach - tłumaczył w studiu Czwórki.

Historia z podręcznika, to tak naprawdę tylko schemat. Służy nam za tło, kontekst, dzięki któremu docieramy do informacji, które są dla nas interesujące Michał Gierszon

- Nasza praca to wyprawy na cmentarze, odwiedziny dalekich krewnych i poszukiwanie kontaktów do osób, które mogłyby posiadać informacje o naszych przodkach. Łączymy ze sobą dane na podstawie siatki powiązań, które udaje nam się ustalić w trakcie naszych poszukiwań - opowiadali. 

Ludzie chcą szukać swoich przodków i odkrywać swoją przeszłość. Jest w nas pragnienie osadzenia swojej rodzinnej opowieści w historycznej narracji, którą znamy z podręczników Marta Raczyńska-Kruk

Dlaczego Polacy mają potrzebę wracania do historii swoich przodków? Dlaczego warto do niej sięgać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki (ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce)

Data audycji: 31.03.2018

Godzina audycji: 11.46

ac/kd

Czytaj także

Opowiedzieć historię z prywatnej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 14:46
Taka idea przyświeca organizatorom wystawy "Album rodzinny: spojrzenia", na którą składają się fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta. W "Stacji Kultura" o projekcie opowiadała Agnieszka Pajączkowska, jedna z jego pomysłodawczyń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genealogia - w poszukiwaniu swoich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:03
Od czego zacząć tworzyć drzewo genealogiczne i dlaczego warto to zrobić? Jak przekonywali goście Czwórki, Anna Romiszewska i Michał Niemirowicz-Szczytt ze Związku Szlachty Polskiej, szukanie informacji o naszych przodkach często daje nam ogromną i bezcenną wiedzę o własnej tożsamości.
rozwiń zwiń