X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nowy Papież”, "Maria Antonina" - jak filmowe kreacje inspirują w karnawale?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 16:33
"Wiedźmin", "Nowy Papież”, "Maria Antonina", czy "Stranger Things" to przykłady seriali, w których dominują wyśmienite kreacje. Inspirując się nimi można stworzyć wyjątkowe stroje, i wykorzystać je w czasie karnawału.  
Audio
  • O modowych inspiracjach na srebrnym i małym ekranie opowiada historyk mody Zuzanna Zubka-Chmielewska (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Sundraw Photography/Shutterstock

Bale maskowe, czy przebierane dawały pole do flirtu, co było przecież ekscytujące, świetnie pokazano to w filmie "Maria Antonina". Z.Zubka-Chmielewska

- Zarówno Sylwester jak i cały karnawał są czasem, w którym można troszeczkę pofolgować, pożartować w dziedzinie mody, przebierania się - tłumaczyła historyk sztuki Zuzanna Zubka-Chmielewska. - Już w XIX wieku organizowano bale maskowe, czy przebierane, w których hasłem przewodnim była np. moda z XVIII w., czy XVII-wieczna Anglia. Wówczas również trzeba było dopasować garderobę do epoki, czy określonego motta balu. Pamiętajmy, że dawniej nie było telewizji, ani innych "nowoczesnych" rozrywek, więc ludzie po prostu się nudzili, a mieli pieniądze, czas i przestrzenie, więc bale chętnie organizowano. Tym bardziej, że kobiety lubiły modę od zawsze.

Ekspertka opowiadała także w studiu o tym, jak przechowywać dawne stroje, by przez długie dziesięciolecia zachowały swoją świetność, mówiła, jak jeszcze wykorzystać potencjał filmowy, by się przebierać, ale także o tradycjach karnawałowych kiedyś i dziś, i o tym, czy moda wraca, i jak bardzo jest to powrót sentymentalny. Jak posłużyć się przykładem filmowym, by stworzyć kostium, który możemy wykorzystać np. w czasie balu noworocznego, a który będzie zachwycał? W nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zuzanna Zubka-Chmielewska mówiła także m.in. o tym, jaką rolę w jej pracy odkrywa kolor biały.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Zuzanna Zubka- Chmielewska (historyk mody)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 11.09

kd

 

Zuzanna Zubka-Chmielewska Historyk mody

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fashion Designer Awards. Moda zaangażowana społecznie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 11:05
Ruszają zgłoszenia do 10. odsłony Fashion Designer Awards. To konkurs, który co roku zaprasza młodych projektantów do udziału w wyjątkowym projekcie. Za pośrednictwem mody opowiadają o m.in. ekologii, czy pomocy potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń