Dr Marcin Równicki o pasji do świata bakterii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:47
Marcin Równicki jest mikrobiologiem i doktorem w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy naukowej zajmuje się poszukiwaniem nowych celów molekularnych oraz związków o potencjale antybakteryjnym.
Audio
  • Kim jest "fulbrighter? Na czym polega praca bakteriologa? Kiedy naukowcy opracują szczepionkę na koronawirusa? (Pasjonauci/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

Zobacz także
smog warszawa free 1200.jpg
Drewniane ptaki w maskach gazowych - manifest ekologiczny Bartka Sucharskiego

Pasjonat mikroświata

- Moja praca polega na codziennym obcowaniu z bakteriami, dokładnie z Escherichia coli, czyli pałeczkami okrężnicy - opowiada gość Czwórki. - Skupiam się na poczykiwaniu nowych celów i związków, które mogłyby w przyszłości mieć efekt przeciwbakteryjny - dodaje. 

Co jest groźniejsze - bakterie czy wirusy?

Rozmówca Beaty Kwiatkowskiej wyjaśnia także, co wspólnego mają jego badania z obecną pandemią. - Co prawda nie jestem wirusologiem, ale same procedury laboratoryjne są dość podobne - mówi. - Z problemem, z którym obecnie się zmagamy, my bakteriolodzy i wirusolodzy - to brak lekarstw. Jeśli chodzi o koronawirusa, to nie mamy żadnej szczepionki, jeśli zaś chodzi o bakterie, to zmagamy się ze wzrostem ich oporności na antybiotyki - tłumaczy.  

Czytaj także
Architekt 1200.jpg
Zuzanna Jarzyńska: Rolą architekta jest odpowiadanie na potrzeby

Stypendium dla najlepszych

Dr Marcin Równicki jest także "fulbrighterem". - W 2018 roku zostałem laureatem Programu Fulbright, dzięki czemu miałem okazję część swoich badań przeprowadzić na uniwersytecie w Bostonie - opowiada. - Naprawdę wszystkim polecam tę formę stypendium. 

Największy w historii program stypendialny międzynarodowych wymian naukowych między USA a innymi krajami powołano po II wojnie światowej, z inicjatywy senatora J. Williama Fulbrighta. Wszyscy byli, obecni i przyszli stypendyści Programu urzeczywistniają wielką wizję Fulbrighta o budowaniu pokoju i międzynarodowych relacji poprzez wymianę wiedzy i integrację środowisk naukowych i kulturalnych całego świata. Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu Fulbrighta. W 1959 roku, absolwent anglistyki, Franciszek Lyra, jako pierwszy polski stypendysta wyjechał do USA, aby podjąć studia na Indiana University.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: dr Marcin Równicki (mikrobiolog, absolwent kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 21.03.2020

Godzina emisji: 11.05

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimesis, czyli protezy bioniczne. Licealiści budują sztuczną rękę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:53
Stołeczni licealiści stworzyli projekt Mimesis. Stosując najnowszą technologię, chcą zbudować protezę bioniczną dłoni i przedramienia. - Lubimy wyzwania - mówili w Czwórce Kinga Leśniewska, Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak.   
rozwiń zwiń