Matura po kaszubsku. "Najtrudniejsza była gramatyka"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 12:00
W tym języku można zdawać maturę rozszerzoną. Język kaszubski jest traktowany na maturze jako przedmiot dodatkowy, a więc nieobowiązkowy, jako język mniejszości narodowych.
Audio
  • Matura rozszerzona z języka kaszubskiego - co cię czeka? (Pasjonauci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Nietjuh

Zdawała go trzy lata temu - jako jedyna w powiecie wejcherowskim - Marta Lidzbarska. - Zdawałam ten egzamin jako ostatni, po trudnych maturach z biologii czy chemii. Liczyłam, że będzie łatwo, ale wcale nie było - wspominała w rozmowie z Czwórką. - Zadania były wymagające, musiałam też sprawdzić się w pisowni, co jest dla Kaszubuów najtrudniejsze. Napisałam więc bardzo długie wypracowanie - tłumaczyła. I jak podkreślała, większość mieszkańców tego regionu Polski mówi w tym języku, ale e nim nie pisze.

ZOBACZ TAKŻE Matura z WOS-u. Czy znasz mniejszości narodowe i etniczne w Polsce? >>>

Jak  podkreślała, poznać tajniki języka kaszubskiego najłatwiej będzie tym, którzy znają już troszkę… niemiecki. - Tu jest mnóstwo zapożyczeń, na przykład brille, czyli okulary, po niemiecku to "Die Brille" - mówiła Marta Lidzbarska.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z angielskiego - jak czytać teksty ze zrozumieniem? >>>

Jak podkreślała, najtrudniejsza na maturze z języka kaszubskiego była gramatyka. - Z literaturą nie miałam problemu, ale to dlatego, że sama dla siebie bardzo dużo czytam w tym języku - wspominała w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Marta Lidzbarska

Data emisji: 06.06.2020

Godzina emisji: 11.40

kd

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzeciętni 2020. Dowiedz się więcej o finalistach. Tym razem - Łukasz Pawlik

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 14:08
Kto zostanie Nieprzeciętnym 2020? To zależy od Ciebie! Pomagamy słuchaczom Czwórki w głosowaniu, przedstawiając dziesięcioro finalistów naszego plebiscytu. 
rozwiń zwiń