Bronisław Piłsudski. Starszy brat słynnego Józefa

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 13:32
- Mam szczęście, że się urodziłam w tej rodzinie i wieku około 12 lat dowiedziałam się o historii Bronisława Piłsudskiego- wspomina Danuta Onyszkiewicz, prawnuczka Marszałka, stryjeczna prawnuczka antropologa. - Wtedy przyjechał do nas mój wuj, Kazuyasu Kimura, by poznać polską części rodziny, przyjeżdżał tu z córką Kanako - dodaje. 
Portret Bronisława Piłsudskiego
Portret Bronisława PiłsudskiegoFoto: PAP/Grzegorz Momot

shutterstock AboutLife wełna druty rzemiosło 1200.jpg
Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

- To była ciekawostka rodzinna, że mamy rodzinę w Japonii i jak to się stało - wspomina Danuta Onyszkiewicz. - Już jako dziecko o tym wiedziałam, a potem trafiłam, przez przypadek na studia etnograficzne. Okazało się, że są one tym co mnie interesuje i tak trafiłam na etnografię Syberii. Dowiedziałam się, że Bronisław Piłsudski jest bardzo ważny dla nauki, a jego dokonania są bardzo cenione. Nikt mi jednak nie powiedział, co zrobił. Studia dały mi warsztat poszukiwawczy, możliwości dotarcia do dokumentów - dodaje. 


Posłuchaj
13:39 czwórka pasjonauci 5.12.2020.mp3 O etnografie Bronisławie Piłsudskim opowiada jego stryjeczna prawnuczka, Danuta Onyszkiewicz (Pasjonauci/Czwórka)

 

Dla etnografów Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, zasłynął badaniami Ajnów na Sachalinie. Ta wiedza i posiadane narzędzia sprawiły, że Danuta Onyszkiewicz zaczęła tworzyć mapę, jak Bronisław Piłsudski przejechał świat. - Zaczęłam szukać informacji za granicą, on się wszędzie przewijał - mówi. - Po skończeniu studiów moja rodzina powiedziała, żebym przestała tylko mówić o stryjecznym pradziadku, tylko za to się zabrała - dodaje. 

- Bronisław Piłsudski objechał świat dookoła. Drogą morską przyjechał na Sachalin, wyruszył z Odessy, podróżował przez Kanał Sueski i Morze Japońskie - opowiada gość Czwórki. - Warto zaznaczyć, że Bronek nie był na Syberii a właśnie na Sachalinie, wyspie na dalekim wschodzie Rosji. Tam został zesłany, po tym jak aresztowano go pod zarzutem spiskowania przeciwko życiu cara Aleksandra III  - dodaje. - Jego towarzysz Aleksander Uljanow został za to powieszony, a Piłsudski uszedł z życiem tylko dzięki wstawiennictwu wpływowego ojca. Karę śmierci zamieniono mu na 15 lat katorgi na Sachalinie - dodaje. 

Posłuchaj także:

Zagubiony zesłaniec

Danuta Onyszkiewicz podkreśla, że Bronisław Piłsudski był bardzo zagubionym i wrażliwym człowiekiem. - Był zupełnym przeciwieństwem swego brata. Gdy słyszymy nazwisko Piłsudski to kojarzy nam się ono z walecznością, ale mamy różne formy walki. Jedną z nich jest po prostu bycie dobrym człowiekiem i staranie się zmienić stan bytu np. dalekich i zapomnianych kultur i pomoc im - wyjaśnia. - Bronisław przez lata badał lud Ajnów, był też bardzo lubiany i ceniony przez społeczność. Moim zdaniem był bardzo zagubiony, wiódł nieszczęśliwe życie, przecież już w wieku 21 lat został skazany i zesłany. Na Sachalinie wziął ślub z ajnuską kobietą, miał dzieci, a potem przyszedł czas rozstania. To tragiczna historia zesłańca.

Projekt Bronek

Projekt Danuty Onyszkiewicz zakłada odbycie podróży do około świata trasą jak najbardziej zbliżoną do tej, którą pokonał Bronisław Piłsudski. - Pandemia pokrzyżowała plany tego projektu - przyznaje jego autorka. - Udało mi się dopłynąć do Japonii, ale nie na Hokaido i nie na Sachalin. Dziś nie wiem kiedy będzie to możliwe. Muszę przejechać przez Rosję i Stany, kraje najbardziej dotknięte koronawirusem - dodaje i podkreśla, że warto słychać rodzinnych opowieści, bo z pewnością w każdej rodzinie kryje się ktoś taki jak Bronisław Piłsudski. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Danuta Onyszkiewicz (prawnuczka Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 05.12.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Emilia Czartoryska - specjalistka od przenoszenia aktorów w czasie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 14:40
Tworzenie kostiumów to projektowanie wsparcia dla aktora. - Stawiam na współpracę - z reżyserem, operatorem, charakteryzatorami i scenografami, którzy wrzucają do mojego "kociołka" sugestie, inspiracje. Moim zadaniem jest to wszystko zamieszać i połączyć z własnym doświadczeniem - opowiada kostiumograf Emilia Czartoryska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fania Lewando w Wilnie po jarsku gotowała

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 13:54
Fania Lewando przed wojną prowadziła w Wilnie popularną restaurację serwującą wegetariańskie specjały kuchni Żydów aszkenazyjskich. Fania kierowała się w życiu jedną zasadą - jej menu wegetariańskie zainspirowane było chęcią czynienia świata lepszym. 
rozwiń zwiń