Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

roślina ogród szklarnia zioła ekologia 1200.jpg
Zielony Rekord Polski 2021.Tlen to życie

Ekoeksperymentarium w ramach edukacji ekologicznej pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać, oszczędzać wodę, a wszystko w formie gry odzwierciedlającej codzienne czynności. Gra powstała w wyniku rozmów i konsultacji z nauczycielami bez wsparcia informatyków. 


Posłuchaj
21:23 Czwórka/Pasjonauci - Ekoeksperymentarium 20.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o grze ekologicznej Ekoeksperymentarium (Pasjonauci/Czwórka)

 - Rozmawiałyśmy z nauczycielami jakie są ich oczekiwania względem takiej gry, zwłaszcza w okresie przełomowym przejścia na nauczanie zdalne. Zaczęli nam tłumaczyć jakie narzędzia mogą być przydatne przy nauczaniu zdalnym i prowadzeniu lekcji online - mówi Małgorzata Żmijska. - Była tutaj wymieniana prostota i zrozumiałość. Ta gra stała się odpowiedzią i tak stworzyłyśmy z nauczycielami program z obszaru IT - grę ekologiczną.


Byliście już w salonie? Każde świnka-skarbonka to podpowiedź, jak oszczędzić - każde źródło, jak i pieniądze. 🐖 Czy ... Opublikowany przez Ekoeksperymentarium & nbsp; Wtorek, 16 marca 2021


Prostota i zrozumiałe podejście do tematu stały u podstaw przekazu gry. - Myśląc o tej grze starłam się przekazać, jak ważna jest dla mnie ekologia i inspirowanie ludzi do zmiany nawyków. Jednak chciałam to zrobić w sposób prosty, taki w jaki chcę rozmawiać ze swoimi dziećmi o ekologii - opowiada Joanna Studzińska. - W tej grze chcemy pokazać rzeczy, które odnoszą się do naszych codziennych rozmów przy stole o ekologii. Jest to coś, co nie jest w ogóle nadmuchane, jest zrozumiałe, a rozwiązania można przenieść i od razu stosować w swoim domu.


smieci sztuka recycling segregacja ekologia 1200.jpg
Światowy Dzień Recyklingu. Segreguj będziesz bogatszy

Posłuchaj także:

Jak mówią pasjonautki, gra jest oparta na pomyśle tworzenia pokojów zagadek. Każde pomieszczenie ma misję do wykonania np. w łazience jest nią oszczędzanie wody. Dzięki rozwiązaniu zagadek można się dowiedzieć ile wody można zaoszczędzić przy każdej czynności, np. przy myciu zębów, braniu prysznica, robienia prania itd. - Dążysz do tego, żeby rozwiązać ten pokój zagadek i zebrać wszystkie litry, które jesteś w stanie zaoszczędzić w swoim domu w ciągu dnia i tygodnia robiąc proste rzeczy - tłumaczy Małgorzata Żmijska. - Jest to też gotowe narzędzie dla nauczycieli oraz samodzielnego zagrania w nią w domu. 

Ekoeksperymentarium jest darmową grą, a jej sukces zaskoczył same projektantki, dzienna liczba grających wynosi 1000 osób. Na podstawie informacji zwrotnych są wprowadzane modyfikacje, a nad merytoryczną zawartością czuwają eksperci i Ministerstwo Środowiska i Klimatu.


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Małgorzata Żmijska, Joanna Studzińska (kolektyw Mamy Projekt)

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 11.08

aw

Czytaj także

W górę serca. Licealistki pomagają małym pacjentom

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 15:10
Jak zmniejszyć lęk przed pobytem w szpitalu oraz rozstaniem z rodzicami? Odpowiedź na to pytanie znalazło 10 licealistek z XVII L.O. im A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: małymi wyborami ratujemy świat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 18:00
Martwią się o stan powietrza i o poziom wód. Nie używają foliówej i nie kupują napojów z plastikowymi słomkami. Młodzi ludzie wiedzą, że jeśli nic nie zrobią, niedługo nie będzie czym oddychać.
rozwiń zwiń