Segregacja śmieci. "Chcemy, ale nadal nie umiemy"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:30
Z deklaracji przeciętnego "Kowalskiego" wynika, że chce segregować śmieci, ale w dalszym ciągu nie wie jak. Efekt jest taki, że wszystkie pojemniki są zapełniane tak samo - odpadami zmieszanymi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Mimo wielu kampanii społecznych dla wielu osób segregowanie odpadów nadal jest bardzo skomplikowane. W codziennym zabieganiu część z nas dochodzi do momentu, w którym przestaje to robić rzetelnie - uważa ekspert ekologiczny Sławomir Brzózek. - Tymczasem największym problemem jest mieszanie surowców między sobą. 

Posłuchaj
11:56 CZWÓRKA Czat Czwórki - Slawomir Brzozek 17.03.2021.mp3 Co powinno trafiać do czarnych pojemików - tłumaczy Sławomir Brzózek, ekspert ekologiczny (Czat Czwórki)

Zobacz
kobieta dziewczyna śmieci odpady segregacja środowisko ekologia 1200.jpg
Segregacja śmieci, czysta energia, oszczędzanie zużycia wody. Polacy za ochroną środowiska

Zgodnie z przeznaczeniem: do niebieskich pojemników powinien trafiać papier, do żółtych - metale i plastiki, do zielonych - szkło, do brązowych – odpady gospodarstwa domowego, a do czarnych – odpady zmieszane. Zwłaszcza te ostatnie stanowią dla użytkowników problem. Jak pokazują badania - jedna czwarta zawartości czarnych pojemników to odpady podlegające segregacji. - Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "odpady zmieszane", a sama nazwa wprowadza wielki chaos - wyjaśnia ekspert ekologiczny. - Czarny pojemnik jest na te odpady, których nie jesteśmy w stanie wysortować z innych kolorowych pojemników. To jest to, co jedzie na składowisko odpadów i z czym nic nie jesteśmy w stanie zrobić - podkreśla. I dodaje: - Poziom recyklingu musi wzrosnąć. I nie chodzi tu wyłączenie o nasze zobowiązania, które mamy jako kraj unijny. Segregacja powinna wynikać z naszego zdrowego rozsądku.

Posłuchaj
06:25 CZWÓRKA Czat Czwórki - Julia Wizowska 17.03.2021.mp3 Jak segregować śmieci, podpowiada blogerka ekologiczna Julia Wizowska (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
ekologia smog1200.jpg
Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Julia Wizowska, autorka bloga Nanowosmieci.pl, przez dwa lata jeździła po Polsce i przyglądała się temu, co dalej dzieje się z zawartością naszych domowych koszy. Swoje doświadczenia opisała w książce "Nie śmieci". - Książka powstała z potrzeby wyjaśnienia czytelnikom, co dzieje się z ich odpadami po tym, gdy wyrzucą je do kosza - opowiada blogerka. - Z kosza śmieci trafiają do sortowni, gdzie następuje ich doczyszczanie i gdzie wyłapuje się te surowce, które nadają się do recyklingu. Często jednak nie ma czego segregować, bo zawartość worków z odpadami zmieszanymi oraz tych z plastikiem czy papierem jest dokładnie taka sama. W takiej sytuacji nie ma czego przebierać - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. 

Posłuchaj
04:21 CZWÓRKA Czat Czwórki - kampania 17.03.2021.mp3 Jak wyglądają kampanie społeczne dotyczące segregowania odpadów? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
segregacja odpadów śmieci kosze pięć frakcji 1200.jpg
Segregacja śmieci. Jak robić to właściwie?

To kolejny dowód na to, że segregacja nadal dla wielu z nas jest problemem. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nowe racjonalizatorskie pomysły, które mają nam pomóc albo wesprzeć tych, którzy segregują, a i tak stają się ofiarami odpowiedzialności zbiorowej. Czy przyniosą oczekiwany skutek? - Tutaj najwięcej zależy od nas samych - podsumowuje Wizowska. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Julia Wizowska (Nanowosmieci.pl, autorka książki "Nie śmieci"), Sławomir Brzózek (ekspert ekologiczny)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 15.05

kul


Czytaj także

Czysta woda (nie) dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 22:49
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia co trzeci człowiek na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Problem ten dotyczy też Europy i dlatego Parlament Europejski ostatnio zatwierdził dyrektywę w sprawie wody pitnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:50
Zamiast kupować nowe meble, odnawiamy stare. Przeczytane książki wysyłamy w świat w ramach "book crossingu", "złotym rączkom" powierzamy nasz sprzęt AGD, ubrań szukamy w second-handach. Ideologia "less waste" przestała być postrzegana jako fanaberia, dziś jest to sposób na życie, który ma coraz więcej zwolenników. 
rozwiń zwiń