Radziecka elektronika, wysoki połysk i smak oranżady - Wojtek Przylipiak o nostalgii za PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:00
- Część przedmiotów pochodzi z moich prywatnych kolekcji. Część rzeczy po przemiane w '89 roku została bezpowrotnie stracona, reszta to pozostałości po tym, co udało się zachować przez te wszystkie lata - opowiadał Wojtek Przylipiak, dziennikarz, autor strony bufetprl.com.
Audio
  • O modzie na design rodem z PRL, która nie słabnie (Pasjonaucji/Czwórka)
Wojtek Przylipiak (autor strony bufetprl.pl), Beata Kwiatkowska (dziennikarka Czwórki)
Wojtek Przylipiak (autor strony bufetprl.pl), Beata Kwiatkowska (dziennikarka Czwórki)Foto: Czwórka/Magdalena Żelazowska

- Z dużej ilości rzeczy, które udało mi się zgromadzić nadal korzystam. Zabawki, które pochodzą z tamtej epoki robią furorę wśród dzieci, choć nie są zaawansowane i niewiele wspólnego mają ze współczesną elektroniką. Do tej pory korzystam także z części sprzętów kuchennych - przekonywał.

Zaglądając w przeszłość nie unikam przyszłości. Otaczam się tymi przedmiotami, ponieważ uważam, że są piękne. Czuję się dobrze w ich towarzystwie Wojtek Przylipiak

Nie wszystkie przedmioty przetrwały do dziś w idealnym stanie. Niektóre służą już wyłącznie jako pamiątka z czasów dzieciństwa. Każdy z nich posiada jednak osobną, wyjątkową historię. Gość Czwórki opisuje je na swoim blogu bufetprl.pl. - Staram się gromadzić informacje na temat przedmiotów, które znajdują się w mojej kolekcji. Piszę o nich na swojej stronie. Uważam, że to jest ważne. Istnieje duża grupa, szczególnie młodych ludzi, która nie ma pojęcia do czego służyły. Nie zna ich fascynującej historii - opowiadał w Czwórce.

Szklane syfony, resoraki, adapter Bambino… o pozostałościach z minionej epoki rozmawialiśmy w Czwórce z dziennikarzem, Wojtkiem Przylipiakiem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Gość: Wojtek Przylipiak (autor strony bufetprl.com)

Data audycji: 21.04.2018

Godzina audycji: 11.17

ac

Czytaj także

WinyloKINO. Tytus Hołdys o filmach do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 13:20
Ciemne, nastrojowe pomieszczenie, wygodne siedzenie i gramofon - to wystarczy, żeby poznać film, wcale go nie oglądając. - Z soundtrackami jest tak, że słuchając ich bez obrazu, mamy szansę odkryć to, co umknęło nam w kinie - przekonuje Tytus Hołdys. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Rosnowska: wyobraźnia to nasze jedyne ograniczenie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 13:30
Przyznaje, że aktorką została "z przypadku", natomiast życie w bliskości do natury wybrała świadomie. - Zaczęło się od miłości do zwierząt, potem przez chwilę podyplomowo studiowałam zielarstwo. Mam w sobie dużą wiarę w siłę roślin - opowiada Julia Rosnowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Altered Carbon". Wizja przyszłości, która budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:30
To najnowsza i najdroższa serialowa produkcja ostatnich miesięcy. - "Altered Carbon" kosztował ponad 70 milionów i wzbudził skrajne emocje wśród fanów science fiction - mówi Beata Kwiatkowska, która w "Stacji Kultura" ocenia serialowe nowości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Samochody są dziś częścią popkultury"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 14:24
- Dla wielu osób samochód jest sposobem na wyrażenie siebie, na spędzenie wolnego czasu czy też rodzajem odskoczni. To są ludzie, których można nazwać właśnie "pasjonautami" - mówił w Czwórce Michał Prząda, pasjonat zabytkowej motoryzacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukierniczy design. Jak projektować słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 18:00
Torty przypominające kamień, ciastka niczym marmur i zamsz. Słodycze w najlepszych cukierniach przypominają coraz bardziej designerskie przedmioty niż znane nam słodycze.
rozwiń zwiń