Zdzieranie fasady. Szwajcaria okiem Agnieszki Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 14:00
Kraj punktualności i wolności, stolica serów i perfekcji, uwikłany jest w stereotypy, z którymi "rozprawia" się Agnieszka Kamińska, autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony".
Alpy w Szwajcarii
Alpy w SzwajcariiFoto: Burben/Shutterstock.com

Posłuchaj
17:59 CZWORKA Pasjonauci - szwajcaria 24.07.2021.mp3 Definicja "szwajcarskości". Rozmowa z dziennikarką Agnieszką Kamińską (Pasjonauci/Czwórka) 

"Kraj, który ciągle mnie dziwi"

- Szwajcaria na mnie "spadła". Nie była moim wyborem, tylko zrządzeniem losu. Poznałam Szwajcara i przeprowadziłam się do kraju, o którym nic nie wiedziałam. Była to taka klasyczna migracja za sercem - wspomina gość Czwórki. - I mimo, że mieszkam tam już od 7 lat, nadal czuję się jak ciekawskie dziecko, które chodzi po ulicach, ciągle się dziwi, a potem wszystko to opisuje, żeby lepiej zrozumieć.

Jest pewien wizerunek, którzy Szwajcarzy stworzyli sobie na swój temat i takim też go sprzedają światu z dużym sukcesem. Kiedy jednak spojrzy się "za kulisy", widać pęknięcia Agnieszka Kamińska

"Kawa na mieście? Tylko po wcześniejszym umówieniu"

Autorka i blogerka przyznaje, że z tym krajem wiąże się wiele stereotypów. - Powszechna punktualność jest zaletą, ale posunięta do granic, zamienia się w dyktat terminów. I dotyczy to nie tylko życia zawodowego, ale towarzyskiego. Szwajcarzy nie spotykają się - ot tak - na kawę. Spotkania planują na określoną godzinę i z wyprzedzeniem - mówi. - Szwajcaria jest też neutralna i nie wchodzi w konflikty zbrojne, ale jak się głębiej pogrzebie, to okazuje się, że ten kraj jest jednym z największych eksporterów broni.   

Posłuchaj także:

Szwajcarii jest tyle, ilu ludzi, którzy się w niej znaleźli. W większości przypadków na początku jest zachwyt. A potem zaczyna się dostrzegać niedostatki Agnieszka Kamińska 

"Bez różowych okularów Szwajcaria jest bardziej swojska"

Etykieta światowej prymuski przylgnęła do Szwajcarii niczym przekonanie, że po alpejskich łąkach naprawdę hasają fioletowe krowy. Tu, bez obaw, można zostawić na ulicy niezapięty rower, czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny. - Nigdy nie patrzyłam na ten kraj przez różowe okulary, być może dlatego, że trafiłam tam nagle i przypadkiem. Dzięki temu Szwajcaria stała się dla mnie bardziej swojska. I taką chciałam ją przedstawić czytelnikom - wyjaśnia rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - Co więcej, sami Szwajcarzy, którzy czytają mojego bloga, przyznają, że widzę więcej niż oni. I mnie ta perspektywa "obserwatorki z zewnątrz" na razie bardzo odpowiada.  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Agnieszka Kamińska (dziennikarka, autorka bloga I'm Not Swiss i książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony"

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

With love and peace welcome to Syria. Pamiętnik z podróży

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 13:00
Za cel swojej podróży wybrali kraj, który od ośmiu lat nieustannie okupuje czołówki gazet na całym świecie. - W świat ciągnie nas ciekawość, a do Syrii pojechaliśmy, żeby na własne oczy, zobaczyć jak tam jest - opowiadają Jakub Przeorek i Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:21
Wchodzimy do pociągu, zajmujemy miejsce w przedziale i ruszamy w dal. Tak podróż pociągiem wygląda z perspektywy pasażera. Czym jest dla maszynisty? O tym opowiedział nam Marcin Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń