Pasja nie idzie na wakacje. Latanie - dzień i noc w przestworzach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 13:06
Szymon Wyczółkowski od lat jest pilotem. Jego praca to jego pasja, która przynosi cudowne widoki ale i wyzwania. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrews Claudino/ Shutterstock

Na pokładzie samolotu Dash Bombardier q400, gdzie Czwórkowego reportera zaprosił Szymon Wyczółkowski, jest mnóstwo guzików i suwaków. - Dokładnie uczymy się funkcji tych przyrządów - mówi pilot. - Mamy 5 monitorów, jest też kierownica - taka pocięta- przypomina rogi. Możemy ją przyciągnąć do siebie i odepchnąć od siebie. To przyciąganie i odpychanie steru sprawia w samolocie, że się wznosimy albo opadamy - dodaje. 

Posłuchaj

04:04 czwórka pasjonauci 8.08.2020 latanie.mp3 O lataniu, swoim zawodzie i pasji opowiada pilot, Szymon Wyczółkowski (Pasjonauci/Czwórka)

Rozmówca Czwórki podkreśla, że podczas lotu w kabinie jest dwóch pilotów, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. - Podczas zajęć i kursów uczymy się określać stan psychofizyczny partnera lotu, to bardzo ważne - zdradza. - Dodatkowo autopilot też ułatwia sprawę - dodaje. 

Wiele wylatanych godzin sprawiło, że emocje Szymona Wyczółowskiego podczas latania nie są już tak duże, jak na początku kariery pilota. - Ale wciąż jest radość - podkreśla. - Wszystko zostaje na dole, pod nami, jesteśmy w powietrzu. Latanie jest bardzo przyjemne - dodaje. 

Nie małą gratką podczas lotu są widoki. Można obserwować wschody i zachody słońca, oglądać jak świat się budzi, jak gasną uliczne latarnie, ruch miasta wraca do życia. - Jako piloci jesteśmy w stanie zaobserwować, po ruchu miejskim, czy są wakacje, weekend, święto. To inne spojrzenie, inna perspektywa na rzeczy, które znamy "z dołu" - mówi rozmówca Czwórki. 

Największe wyzwania w życiu zawodowego pilota to ułożenie sobie życia prywatnego. - Liczymy na wyrozumiałość drugiej połówki, która czeka w domu - zdradza. - Dziś plusem jest technika - facetime, skype. Zawsze jest miło zobaczyć osoby, które czekają na nas - dodaje. 

Posłuchaj także:

Szymon Wyczółkowski zdradza, że często piloci po lądowaniu gratulują sobie wykonanego manewru, a po zakończeniu lotu cała załoga zawsze dziękuje sobie za spędzony razem dzień.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 08.08.2020

Godzina emisji: 11.09

pj

Czytaj także

Co usłyszymy, przykładając ucho do marchewki?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 15:17
Beniamin Głuszek to artysta dźwiękowy, który wydobywa dźwięki z tego, co jadalne. W przeciwieństwie do znanej orkiestry warzywnej, Paprykalaby, nie "gra" na warzywach w sposób typowy. Umieszcza mikrofony kontaktowe w ich wnętrzu, dzięki czemu brzmią zupełnie inaczej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyprawy - kulinarne DNA historii świata i języka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dawno temu Pizańczycy zablokowali dostawy soli do Florencji i do dziś - choć sól jest już ogólnodostępna - w toskańskim Arno w piekarniach wciąż można kupić niesolony chleb.
rozwiń zwiń