Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:21
Wchodzimy do pociągu, zajmujemy miejsce w przedziale i ruszamy w dal. Tak podróż pociągiem wygląda z perspektywy pasażera. Czym jest dla maszynisty? O tym opowiedział nam Marcin Tomasz Fiałkowski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Najsłynniejsze powiedzenie kolejarzy brzmi: życzę ci zielonej drogi. To jest nawiązanie do sygnału S2, który jest po prostu zielonym światłem Marcin Tomasz Fiałkowski

- W moim miejscu pracy ma się naprawdę piękne widoki. Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, zasnute mgłą pola, górskie pejzaże, a czasami nawet szum morza - opowiada gość Czwórki. - To kilka powodów, dla których to zajęcie szybko mi się nie znudzi.

Posłuchaj
04:24 [CZWORKA]Pasjonauci 29 sierpień 2020 pociag.mp3 Życie na szynach. Jak wygląda praca maszynisty? (Pasjonauci/Czwórka)

Co roku w swojej pracy pokonuje nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Marcin Tomasz Fiałkowski obsługuje zarówno te najnowocześniejsze składy, jak i maszyny starszego pokolenia. - Kabiny w tych pierwszy przypominają wnętrze statku kosmicznego. Są skomputeryzowane i dają większy komfort jeżdżenia, ale kiedy coś się popsuje, to zostaje tylko bocznica. Za to w tych starszych modelach większość usterek jestem w stanie sam sobie naprawić - mówi.

Sprawdź także:

Jak pokazują dane Urzędu Transportu Kolejowego, to właśnie kolej jest jednym z najchętniej wybieranych środków zbiorowego transportu. - Kiedy idę do pracy, to nie myślę: "jeszcze 12 godzin i wreszcie mam wolne". Lubię to, co robię i nie traktuję tego w kategorii "przykrego obowiązku". Ciągle cieszę się, że oto znów będę miał okazję, żeby pojeździć sobie pociągiem. I bardziej czuję się podróżnikiem niż maszynistą - dodaje rozmówca Szymona Jaworskiego.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Seweryn Kubicki: metropolie są przytłaczające. Ja mam swój las

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 17:30
Seweryn Kubicki jest piechurem. Chodzi wszędzie tam, gdzie go nogi poniosą. Ostatnio często niosą go do puszczy. - Ciągnie mnie do natury. Nie lubię dużych miast. Gubię się w nich. Metropolie są przytłaczające. Ja mam swój las - mówił w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

With love and peace welcome to Syria. Pamiętnik z podróży

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 13:00
Za cel swojej podróży wybrali kraj, który od ośmiu lat nieustannie okupuje czołówki gazet na całym świecie. - W świat ciągnie nas ciekawość, a do Syrii pojechaliśmy, żeby na własne oczy, zobaczyć jak tam jest - opowiadają Jakub Przeorek i Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń