Ciągłość pamięci. Historia kina "Żeglarz" w Jastarni

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:40
Trzy dziewczyny z trzech pokoleń: babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja stoją za sterami "Żeglarza" - letniego kina na Półwyspie Helskim, w którym kobiety rządzą już od 30 lat.
Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow
Urszula, Dagmara i Patrycja BlindowFoto: arch. prywatne

Posłuchaj
02:57 CZWÓRKA Pasjonauci - goscie kina Zeglarz - 31.07.2021.mp3 Piotr Fronczewski, Czesław Mozil, Paweł Domagała, Zuza Grabowska o legendzie kina "Żeglarz" (Pasjonautki/Czwórka) 

Latem okazuje się, że nasza rodzina to nie tylko my trzy. Dzięki naszym gościom - z roku na rok - jest nas coraz więcej Patrycja Blindow

"Żeglarz" to ludzie

Kino mieści się przy ulicy Portowej i chyba nie ma w Jastarni osoby, która nie wiedziałaby, jak do niego dojść. Odnosi się to nie tylko do mieszkańców, ale i do turystów. - Przyjeżdżamy w to miejsce od wielu lat. My i nasi goście. Łączą nas wspólne wspomnienia, którymi chętnie się dzielimy - opowiada Patrycja Blindow. - Do nas ciągle przychodzą ludzie, bo zawsze mamy otwarte drzwi. Dziadek w nas zaszczepił tę otwartość, ale duża w tym zasługa samej Jastarni. To jest miasteczko jak jedna komuna.

Posłuchaj
13:27 CZWÓRKA Pasjinauci - Patrycja Blindow 31.07.2021.mp3 Kino to dużo więcej niż filmy - rozmowa z Patrycją Blindow (Pasjonauci/Czwórka) 

Śpimy za ekranem kina, tam stoją nasze domki. Śniadanie to dla nas najważniejszy posiłek dnia. Później każda idzie w swoją stronę. Babcia Ula na przykład udaje się do kasy Patrycja Blindow

Filmowy "babineks"

W kinie zachowane są klasyczne czerwone fotele, głośniki Unitry, a filmy puszczane są z 35- milimetrowej taśmy. Sala ma 195 miejsc. Poczekalnia kina jest kopalnią historii. Ściany ozdobione są plakatami starych filmów, zdjęciami i autografami największych gwiazd: Piotra Fronczewskiego, Gustawa Holoubka czy Zbigniewa Zapasiewicza. - Kiedy opowiadam o swojej tożsamości, wracam do 1966 roku, mimo że urodziłam się w 1993. Wtedy dziadek został kierownikiem kina "Świt", starszego brata "Żeglarza", i wtedy też, w pewnym sensie, zaczęło się moje życie - śmieje się rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - Teraz, kiedy słyszę od kogoś, że przypominam dziadka, to jest to dla mnie największy komplement. A babcia jest moim "babineksem". Najlepszym ziomeczkiem, przyjaciółką, wsparciem, nauczycielką i stylistką.


Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow

"Kusturica przynosi pecha"

Legendy o braku prądu, o tym, jak smakuje ścieżka dźwiękowa na taśmie filmowej i dlaczego Emir Kusturica przynosi pecha - historia "Żeglarza" utkana jest z anegdot. - W trakcie pokazu "Czarnego kota, białego kota" mieliśmy awarię prądu i babcia zarzekała się, że żadnego Kusturicy już nie będzie pokazywać - wspomina gość Czwórki. - Tego typu historie rodzą się przy okazji, a takich okazji w "Żeglarzu" nie brakuje. Co roku w wakacje przestawiamy się na tryb jastarniański. I ciągle ze sobą gadamy - dodaje najstarsza "Żeglarka", Urszula Blindow.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Patrycja i Urszula Blindow (kino "Żeglarz" w Jastarni)

Data emisji: 31.07.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Czy Fabryka Snów jest w stanie spełnić filmowe marzenia Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 12:50
To pytanie amerykańskim producentom filmowy zada Dawid Junke, który w ramach stypendium Fulbrighta wyrusza w podróż do USA. - Polskie kino dla Amerykanów to już nie tylko wielcy Mistrzowie. To także młode pokolenie twórców. To bardzo doceniane "Córki Dancingu" i świetnie przyjęte "Boże Ciało" - opowiada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lalu Slavicka z singlem "Wypalenie". Jak zmienić negatywne emocje w sztukę?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 11:03
Lalu Slavicka to artystka i piosenkarka, niegdyś pracująca w korporacji. Wypalenie zawodowe miało w jej przypadku pozytywny efekt - doprowadziło do porzucenia dotychczasowego życia za biurkiem i nagrania debiutanckiej płyty. Jej krążek "Każdy ma swoje korpo" ukaże się jeszcze w tym roku. 
rozwiń zwiń