Justyna Pelc. Z "Nieprzeciętnych" w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 14:00
- Obecnie możemy organizować kilkadziesiąt lotów suborbitalnych rocznie, w przyszłości będzie to pewnie kilkaset. Umowna granica to już sto kilometrów nad Ziemią, więc ta turystyka rozwija się bardzo szybko. Wkraczamy w nową erę eksploracji kosmosu - mówiła Justyna Pelc. 
Justyna Pelc, finalistka Nieprzeciętnych 2021
Justyna Pelc, finalistka Nieprzeciętnych 2021 Foto: mat. pras./Czwórka

Justyna Pelc jest finalistką konkursu Nieprzeciętni 2021, zdobywcą Studenckiego Nobla i w ogóle - dziewczyną nie z tej ziemi. Dosłownie i w przenośni. Jeszcze jako studentka Politechniki Wrocławskiej, Justyna związała się z grupą Innspace Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, zajmującą się inżynierią kosmiczną oraz projektującą bazy marsjańskie i samoloty suborbitalne. - Astrobiologia to nauka, która zajmuje się badaniem początków życia na Ziemi, ale także poszukiwaniem życia na innych planetach i ciałach niebieskich - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. - W dzisiejszych czasach to bardzo szerokie pojęcie, bo zawiera w sobie też wirusologię, aspekty chemii fizycznej, czy nawet architektury kosmicznej - mówiła Justyna Pelc. 

Jak opowiadała gość Czwórki, branża związana z badaniami kosmosu w ciągu ostatnich lat bardzo szybko się zmienia i rozwija. - Sektor kosmiczny zależny jest od opinii publicznej - tłumaczyła Justyna Pelc. - To widać na przykładzie badań prowadzonych przez NASA i tego, kiedy ich projekty są ucinane. Równolegle tworzy się sektor komercyjny. Są prywatne firmy, które dużo inwestują, jednak wciąż bez publicznych pieniędzy nie jesteśmy w stanie finansować większości badań - podkreślała. 

Sprawdź także:

Dlatego, jak podkreślała, ważne i potrzebne jest nagłaśnianie kolejnych misji kosmicznych i zwracanie uwagi opinii publicznej na wydarzenia związane z kosmosem. - Dzięki temu będziemy w stanie finansować inne projekty, które nie są tak głośne jak uderzenie w asteroidę - tłumaczyła. - Branża kosmiczna to nie tylko załogowe albo robotyczne misje, ale całe spektrum działań, więc potrzebujemy rozwiązań różnego typu. Żeby wysłać człowieka w kosmos, musimy myśleć o tym, by tam przetrwał, czyli zadbać, by miał odpowiedni kombinezon, systemy podtrzymywania życia i przede wszystkim żywność - wyliczała. W kosmosie, podobnie jak na Ziemi, modne zaczynają być farmy wertykalne. - Taka bezglebowa uprawa jest bardziej efektywna niż tradycyjna - mówiła Justyna Pelc. 

Posłuchaj
15:14 czwórka kosmos_PR4_AAC 2022_10_15-11-16-23.mp3 O eksploracji kosmosu i badaniach kosmicznych - mówi Justyna Pelc (Pasjonauci/Czwórka) 

Prywatnie gość Czwórki nie przepada za filmami, których akcja rozgrywa się w kosmosie. - Skupiam się na nieścisłościach, a jest ich najczęściej bardzo wiele. Producenci, którzy starają się robić obrazy paradokumentalne o kosmosie, z reguły popełniają podstawowe błędy, które my, inżynierowie, od razu wyłapujemy - opowiadała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Justyna Pelc (Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne)

Data emisji: 15.10.2022

Godzina emisji: 12.15

kd/kor

Czytaj także

Mateusz Zaremba: nieprzeciętność to nieustanny rozwój i inspirowanie innych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:27
Jak tłumaczył w Czwórce Mateusz Zaremba, który w 2017 roku zwyciężył w naszym plebiscycie, nieprzeciętność to nieustanny rozwój, inspirowanie innych, a jednocześnie bycie prawdziwym w swoich działaniach i życie w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń