Między cosplayem a literaturą. Co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 09:44
Zaprosimy na spotkanie z Szyszą Cosplay, która opowie nam o tej formie sztuki, porozmawiamy także o najważniejszych tytułach książkowych ubiegłego roku. 
Książka to doskonały pomysł nie tylko na święta
Książka to doskonały pomysł nie tylko na świętaFoto: Shutterstock/Liderina

Gościem w pierwszej części programu będzie Szysza Cosplay, czyli Karolina Jarmoszuk. Czy pojawi się we własnej osobie? Tego nie wiemy, ale na pewno zapytamy Karolinę, o co naprawdę chodzi w cosplayu. Czy potrzebuje on wyrazistego wizerunku, i czy jest tylko strojem, czy może wejściem w rolę. Catwoman, Joker, Ashoka Tano, Spidergirl - to jej wcielenia.

Cosplay nie ma ograniczeń. Przenosi nas w światów filmu, anime, gier, komiksów, do światów fantastyki, si-fi czy fantasy. Niektórzy mówią, że cosplay to po prostu przebieranki. Tymczasem w Czwórce gościła już Magda Kosmoski, znana w sieci jako Violet Cosplay pokazuje, że to dużo więcej. 

- Określenie "przebieranki" słyszymy bardzo często. Przestaliśmy się tym przejmować - mówi gość Czwórki. - Najprościej cosplay możemy nazwać sztuką albo rzemiosłem wcielania się w postaci szeroko rozumianej popkultury - wyjaśnia. - Są to postaci z filmów, gier, komiksów, anime, książek. My, cosplayerzy, uwielbiamy wcielać się w nie, być kimś innym przez chwilę. Robimy to mocno, a w dodatku wydajemy na to dużo pieniędzy i poświęcamy mnóstwo czasu - dodała. 

Czytaj także:

Po 12.00 zajrzy do nas szesnastoletnia Maja Sołtysik, która czyta książki z pasją i na tony. Recenzje publikuje na stronie CzyTa Maja, a od miesiąca ma też swój podcast książkowy. Czego szuka w książkach? Jaki był według niej rok 2022 pod względem literackim? O tym porozmawiamy w drugiej części audycji.

***

Na audycję Pasjonauci zapraszamy w sobotę (07.01), po godz. 11.00. Program poprowadzi Adam Smolarek

kd

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń